Zastosowanie oleju silnikowego

Coraz częściej korzystamy z samochodów, jest to bardzo rozpowszechniony środek transportu. O samochód trzeba jednak bardzo dobrze dbać. Jedną z najważniejszych sfer, o które trzeba dbać w samochodzie jest olej silnikowy i cały układ, który od niego jest zależny. Ważne jest terminowe wymienianie oleju oraz jego wysoka jakość.

Korzyści płynące z działania oleju silnikowego

olej silnikowyZa sam napęd samochodu odpowiada wiele jednostek, które współpracują ze sobą. Ważne jest, aby ich działanie było współpracą a nie rywalizacją. Często elementy silnika ocierają się o siebie, bez odpowiedniego smarowania występuje duża siła tarcia, która jest niebezpieczna dla komponentów silnika. Dlatego konieczny jest w samochodzie olej silnikowy. Olej odpowiada za zmniejszanie tarcia pomiędzy poszczególnymi elementami, zwłaszcza pomiędzy tłokami a cylindrami. Ma wpływ na trwałość całego rozrządu. Odpowiada także za odprowadzanie zanieczyszczeń, które są wychwytywane przez filtr oleju. Zadań oleju i korzyści płynących z jego obecności w silniku jest bardzo wiele. Oleje są specjalnie dostosowane do rodzaju samochodu, ponieważ innego oleju użyjemy w silniku benzynowym, a innego w jednostce wysokoprężnej. Podobnie innego oleju użyjemy w samochodzie nowym albo bardzo młodym, a innego w starym i już przepracowanym silniku. Rodzaje oleju są różnorodne, a podstawowym rozróżnieniem jest podział na oleje mineralne, syntetyczne i półsyntetyczne.

Za napęd samochodu odpowiada wiele komponentów, których współpraca powoduje prawidłowe działanie silnika oraz przemieszczanie się samochodu. Do działania tych elementów, potrzebne jest odpowiednie smarowanie całego układu, które jest zapewniane przez olej znajdujący się w silniku. Ważne aby olej był dobrej jakości i dostosowany do samochodu.

Machiasz Nowicjusz