Zastosowanie mat hydroizolacyjnych

Tarasy czy też balkony o pewnego rodzaju półotwarte pomieszczenia będące integralną częścią naszego domu. Z tego też względu, że maja one kontakt z na przykładem deszczem, bardzo ważne jest ich odpowiednie uszczelnienie. W innym wypadku może to grozić utratą funkcjonalności balkonu czy tarasu.

Jakie maty hydroizolacyjne wybrać?

mata do hydroizolacjiWiele osób, które przeprowadzają remont balkonu czy też tarasu, nie przykładają zbyt dużej uwagi do izolacji tych miejsc. Jest to bardzo duży błąd, gdyż zarówno balkony jak i tarasy Są bardzo narażone na kontakt z wilgocią, która może na przykład spowodować odpadanie wyłożonych na tarasie płytek. Aby temu zapobiec, pomocna może się okazać odpowiednia mata do hydroizolacji. Jeżeli taką matę odpowiednio dobierzemy, może w skuteczny sposób uchronić konstrukcję balkonu czy tarasu przed szkodliwym wpływem wilgoci. Wybierając odpowiednią matę hydroizolacyjną trzeba szczególną uwagę zwrócić na jej właściwości. Trzeba wybrać taką matę, która jest szczelna, elastyczna, oraz będzie w stanie regulować naprężenia w podłożu. Ta ostania cecha sprawi, że wyłożone na balkonie czy tarasie płytki z czasem nie będą się wykrzywiać czy też pękać. Mata do hydroizolacji może się jednak bardzo dobrze sprawdzić w innych warunkach – obecnie bardzo często wykorzystuje się taką matę w łazienkach czy też w zakładach przemysłowych. Chroni ona bowiem przed przedostaniem się wilgoci pod płytki i rozwojem w tych miejscach grzyba czy też pleśni. Zaletą mat tego typu jest prostota użycia i bardzo wysoka skuteczność.

Izolacja przed wilgocią jest równie ważna co izolacja termiczna. Woda, czy też wilgoć może bowiem spowodować wiele poważnych ubytków w konstrukcji. Właściwa hydroizolacja jest szczególnie ważna w przypadku balkonów czy też tarasów, ale także i łazienek.

Mikołaj Grzegorczyk