Zalety nowoczesnych akumulatorów

Coraz większe zanieczyszczenie środowiska skłania projektantów do wdrażania nowych technologii, które pozwalają zminimalizować szkodliwą emisję. Dotyczy to przede wszystkim środków transportu takich jak chociażby samochody. Pojazdy spalinowe odpowiadają bowiem za emisję kilkunastu procent całości dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji.

Dobór akumulatora do samochodu

akumulator start-stopPole do manewru jest więc całkiem spore. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań umożliwiających ograniczenie emisji. Przykładem są między innymi auta wyposażone w akumulator start-stop pozwalający w momencie postoju na światłach zgasić silnik. W ten sposób podczas postoju auto nie emituje szkodliwych substancji. W momencie, gdy światło zmienia się na zielone następuje natychmiastowe uruchomienie silnika. Wszystko to sprawia, że wykorzystywany w takiej aplikacji akumulator musi posiadać odpowiednią budowę oraz parametry. Przede wszystkim musi się on szybko doładowywać ponieważ rozruch wymaga dużego prądu. Dodatkowo z akumulatora pobierana jest energia na podtrzymanie działania systemów pokładowych takich jak chociażby klimatyzacja, radio, oświetlenie. W związku z tym jednym z najważniejszych parametrów ogniw jest ich pojemność wyrażana w amperogodzinach. Ważnym jest żeby pojemność nie była ani zbyt duża ani zbyt mała. W pierwszym przypadku może dojść do sytuacji, w której akumulator nie będzie się doładowywał do końca co skróci jego cykl życia.

W drugiej natomiast może okazać się, że w pewnym momencie zabraknie mocy do rozruchu. Właśnie dlatego wybierając nowy element warto kierować się wytycznymi producenta, który często rekomenduje odpowiednią pojemność, prąd rozruchowy oraz inne parametry do odpowiedniego silnika. W ten sposób użytkownik ma pewność, że zostanie dobrany odpowiedni zespół ogniw do auta.

Stanisław Strzępa