Wykorzystanie koszulek termokurczliwych

Podczas wykonywania instalacji elektrycznych często wykorzystywane są specjalistyczne narzędzia oraz przedmioty mające na celu skrócenie czasu potrzebnego do realizacji niektórych zadań. W niektórych przypadkach również w grę wchodzi bezpieczeństwo. Podczas łączenia przewodów elektrycznych należy bowiem zachować czujność oraz przestrogę.

Koszulka termokurczliwa umożliwia izolację połączenia

termokurczliwe koszulkiPierwszą czynnością jest odłączenie napięcia zasilania oraz sprawdzenie czy na pewno zostało to poprawnie wykonane. Dopiero później można przystąpić do realizacji zadania. Napięcie przemienne panujące w sieci jest bowiem bardzo niebezpieczne dla człowieka. W celu połączenia przewodów często stosowane są chociażby puszki instalacyjne, które mogą być montowane natynkowo lub podtynkowo. Oprócz tego stosuje się kostki elektryczne lub szybkozłączki. W celu zabezpieczenia miejsca połączenia, które wymaga lutowania stosuje się natomiast termokurczliwe koszulki, które zapewniają odpowiednią izolację połączenia. Termokurczki są stosowane w celu stworzenia dodatkowej powłoki izolacyjnej. W celu ich użycia nasuwa się kawałek odpowiednio dobranej koszulki na miejsce połączenia a następnie podgrzewa na przykład zapalniczką. Koszulka kurczy się kilkukrotnie dzięki czemu całe połączenie jest dobrze zaizolowane i zabezpieczone. Warto dodać, że na rynku dostępne są różne rozwiązania.

Wyróżnia je od siebie przede wszystkim kolor, kształt czy średnica. Dzięki tym parametrom elektryk może użyć ich do różnych aplikacji. Taki asortyment można bez problemu zakupić w sklepach stacjonarnych jak i również wielkopowierzchniowych. Oprócz tego bez problemu koszulki można kupić przez popularne portale aukcyjne, gdzie znaleźć można multum rozwiązań. Jak widać odpowiednie narzędzia znacznie pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo wykonywanych czynności.

Stanisław Strzępa