Współpraca z firmą budowlaną – realizacja inwestycji

Po zakończeniu wszystkich kwestii formalnych bezpośrednio związanych z uzyskaniem pozwoleń z wydziału planowania przestrzennego w urzędzie miasta oraz Zespołu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej (ZUDP) możemy przystąpić do realizacji prac budowlanych. Współpraca z firmą budowlaną to jeden z najistotniejszych elementów w trakcie prac realizacyjnych.

Jak wybrać dobrą firmę budowlaną?

firma budowlana łódzkiePrzedsiębiorstwa działające w sektorze budowlanym możemy podzielić na: firmy ogólnobudowlane, firmy zajmujące się realizacją prac wykończeniowych oraz specjalistów ds. związanych z montażem instalacji. Korzystając z usług profesjonalnej firmy pamiętajmy o wykonaniu kosztorysu, obejmującego wykonanie surowego stanu budynku, tynków, wstawienia drzwi, okien itp. Jeżeli chodzi o poszukiwanie fachowców, firma budowlana łódzkie posiada wielu specjalistów zajmujących się świadczeniem kompleksowych usług budowlanych, instalacyjnych oraz wykończeniowych. W przypadku gdy posiadamy już komplet materiałów niezbędnych do rozpoczęcia właściwej części budowy, korzystając z usług wykwalifikowanych fachowców zapłacimy 300zł/m2 budynku, natomiast jeżeli w umowie współpracy poprosiliśmy firmę o dostarczenie materiałów budowlanych będzie to koszt 3-krotnie większy, czyli około 900zł/m2. Decydując się na zastosowanie tradycyjnych tynków cementowo- wapiennych poniesiemy dodatkowy koszt około 20zł/m2 elewacji, natomiast jeżeli chcemy wdrożyć nieco dodatkowych walorów estetycznych do naszego projektu i zdecydujemy się na tynki ozdobne- zapłacimy mniej więcej 40zł/m2. Za wykonanie docieplenia z zastosowaniem styropianu zapłacimy 120zł/m2, natomiast jeżeli wybierzemy rozwiązanie bazujące na zastosowaniu zdecydowanie efektywniejszej formy ocieplenia budynku jaką jest wełna mineralna, będzie to tylko inwestycja o 20zł droższa w przeliczeniu na 1m2 elewacji. Dodatkowo do kosztów realizacji inwestycji budowlanej należy doliczyć także przygotowanie otworów na drzwi oraz okna (koszt: 30 zł/mb) oraz wykonanie wylewki posadzki, za którą zapłacimy od 30 do nawet 56zł/m2 w zależności od tego, czy zdecydujemy się na dodatkowe zastosowanie izolacji.

Wyżej wymienione czynności stanowią podstawowy zakres prac, pozwalających na realizację prac do tzw. stanu deweloperskiego. Oczywiście profesjonalne firmy działające na rynku w branży budownictwa w swojej ofercie często uwzględniają także możliwość realizacji instalacji sanitarnych oraz robót związanych z wykończeniem domu lub mieszkania.

Zbigniew Kowal