Wizyta u stomatologa

Rodzice często zastanawiają się, kiedy powinni wybrać się z dzieckiem pierwszy raz do dentysty i jak to powinno właściwie wyglądać? Dodatkowo wizyta u dentysty może i powinna wręcz przebiegać w miłej atmosferze i wcale nie musi być kojarzona z nieprzyjemnym bólem.

Kiedy z dzieckiem do stomatologa?

stomatologPierwsza wizyta dziecka u dentysty to bardzo ważne wydarzenie zarówno dla niego, jak i dla rodziców, dlatego istotne by dziecko nie zraziło się do lekarza, jak i gabinetu, gdzie w tym dziecięcym okresie jest to bardzo możliwe. Jak więc odpowiednio przygotować dziecko do pierwszej wizyty u stomatologa? Najważniejszym będzie wybór właściwego gabinetu stomatologicznego, w którym warto zwrócić uwagę na przyjazny personel, bezbolesne metody znieczulenia czy wykorzystanie nowoczesnych technologii. Można zaczerpnąć opinii osób z rodziny czy znajomych lub zapoznać się wcześniej na licznych stronach internetowych z wypowiedzi innych rodziców na ten temat. Dobrym sposobem będzie przygotowanie pociechy do spotkania z lekarzem, pozytywne nastawienie oraz nieokazywanie stresu u rodziców – wtedy jest pewność, że lęk i obawy dziecka w przyszłości znikną. Oczywiście każdy stomatolog zapewne ma przygotowane również własne sztuczki na takie okoliczność, jednak można także wykorzystać różne książki oraz bajki dla dzieci w tym właśnie temacie, aby leczenie od początku nie było kojarzone z panicznym strachem. Ważne będzie również, aby pierwsza wizyta była spotkaniem adaptacyjnym lub jedynie  drobnym, estetycznym zabiegiem, dzięki temu pierwsze wrażenia dziecka będą pozytywne oraz będzie miało czas by zapoznać się z nowym miejsce.

Najważniejsze, by w żadnym wypadku nie straszyć dziecka dentystą. Jeżeli maluch będzie dobrze odpowiednio przygotowany oraz będzie czuł, że jest bezpieczny, prawdopodobnie potraktuje wizytę u stomatologa jako wesołą zabawę i chętnie wróci na fotel ponownie.

Maciej Brzęczyszczykiewicz