Wirtualne zebrania udziałowców organizacji

W dzisiejszym świecie biznesowym wszystkie procesy przenoszone są częściowo lub całkowicie do internetu. Odbywanie się takich procesów jak sprzedaż, rekrutacja, zarządzanie dostawami oraz coraz częściej spotykane wideokonferencje powoli przestają zadziwiać i stają się chlebem powszechnym. 

Jak wygląda wideokonferencja? 

wideokonferencje ciscoKiedyś do spotkania biznesowego obowiązkowa była obecność wszystkich uczestników w tym samym miejscy spotkania. Ale dzięki nowoczesnym rozwiązaniom dostępne są np wideokonferencje cisco. Tego typu rozwiązanie to zebranie wszystkich ważnych pracowników przedsiębiorstwa lub firmy które prowadzone jest przez internet. Jak jednak to działa? Osoba która jest w pełni odpowiedzialna za zorganizowanie takiej konferencji musi wysłać zaproszenia do internetowego pokoju w którym odbywać się będzie konferencja. O wcześniej omówionej godzinie wszyscy uczestnicy konferencji klikają we wcześniej wysłany odnośnik. Następnie włączają kamerę internetową oraz mikrofon aby mogli widzieć i słyszeć siebie nawzajem. Podczas takiej konferencji mogą być prezentowane np sprawozdania i pokazywanie ich innym uczestnikom. Przy pomocy udostępniania ekranu możliwe jest również wspólne przeglądanie stron internetowych lub działających programów. Wystarczy, że jeden z uczestników włączy funkcję pokazywania ekranu i na monitorach innych uczestników wyświetla się dokładnie to samo co na ekranie osoby która udostępnia materiały. Istnieje również możliwość czatu na którym użytkownicy wymieniają się spostrzeżeniami oraz przemyśleniami. Bardzo popularne jest również prowadzenia ankiet oraz nagrywanie całego spotkania w celu późniejszej ponownej analizy. 

Podsumowując wideokonferencje wprowadziły interesy w XXI wiek. Wszystkie ważne osoby zarządzające organizacją nie muszą przebywać w tym samym miejscy w celu omówienia ważnych strategicznych działań lub omówienia już osiągniętych wyników i zaprezentowania ich wszystkim upoważnionym osobom. 

Halina Trolembska