Utrzymanie czystości w chlewni dzięki rusztom betonowym

 

Każdy kto zastanawia się nad najtańszym, ale też najbardziej efektywnym sposobem wykonania podłogi w tuczarni, powinien zastanowić się nad wyborem ruszt betonowych. Takie ruszta umieszczane są nad kanałem gnojowym. To po nich poruszają się zwierzęta gospodarskie.

Ruszta o szerokości szczelin 17 mm

ruszta betonowe dla trzodyWiadomo, że świnie również muszą załatwiać swoje potrzeby – w przypadku dużych hodowli nie ma możliwości ciągłego sprzątania. Właśnie dlatego wymyślono ruszta betonowe. Jak sama nazwa wskazuje, posiadają one szczeliny o odpowiedniej szerokości. Zarówno mocz jak i kał zwierząt trafiają poprzez szczeliny do kanału gnojowego. Dzięki temu w tuczarni panują w miarę higieniczne warunki, jest czysto. Zwierzęta nie toną w swoich odchodach, bo te w wyniku deptania trafiają do kanału pod rusztami. Coraz więcej hodowców stawia na takie wygodne ruszta betonowe dla trzody i są oni bardzo zadowoleni. Sama konstrukcja jest nie tylko nowoczesna, ale również wytrzymała. Szczeliny muszą mieć taką szerokość, by nie dochodziło do kaleczenia racic zwierząt. Nie ma tutaj żadnych ostrych końców. Zazwyczaj szerokość szczelin w rusztach betonowych dla trzody wynosi 17 mm. Taka szerokość spełnia wymogi norm o hodowli zwierząt. Dzięki temu można zachować optymalną czystość w pomieszczeniach dla trzody. Ruszta betonowe są w stanie wytrzymać ciężar zwierzęcia do 250 kg. Jest to naprawdę dużo, zważywszy na to, że świnie ważą mniej. Warto wspomnieć też o tym, że do produkcji ruszt betonowych używa się tylko betonu wysokiej jakości.

Mowa o betonie klasy B45 i B55. Powierzchnia jest jak najbardziej przyjazna dla zwierząt. Kształt szczelin jest optymalny, co umożliwia samooczyszczanie. Dzięki takim rusztom betonowym możliwe jest zapewnienie zwierzętom pełnego bezpieczeństwa. Jest to idealny materiał na podłogę w chlewni.

 

Zbigniew Kowal