Urządzenia elektryczne do włączania prądu

Urządzenia elektryczne przystosowane do załączania i rozłączania obwodu elektrycznego pod obciążeniem to styczniki. Są one łącznikami wyposażonymi w jedną lub więcej par styków, które zamykane są za pomocą elektromagnesu. Styki uwalniane są przez mechanizm sprężynowy i wówczas obwód zostaje otwarty.

Jak zbudowane są styczniki i gdzie są stosowane?

styczniki elektryczneStyczniki zbudowane są z nieruchomego rdzenia, cewki stycznika, ruchomej zwory elektromagnesu, styków i sprężyn stykowych. Charakteryzują się dużą trwałością mechaniczną i dużą częstością łączeń. Styczniki mają zastosowanie w obwodach silnikowych, w grzałkach, pompach i lampach. Są istotnym elementem wentylatorów oraz syren i systemów alarmowych. Styczniki prądu stałego mają zastosowanie w trakcjach kolejowych, tramwajowych i akumulatorowych. Styczniki elektryczne to elementy, które pozwalają zmechanizować procesy załączania i wyłączania wybranych urządzeń elektrycznych, co poprawia ich żywotność i wydajność pracy oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia awarii. :Przy tak szerokim zastosowaniu, styczniki są dostępne w hurtowniach ze sprzętem elektrycznym oraz w internecie. Znajdziemy tutaj strony z ofertami producentów oraz hurtowni i sklepów on-line. Oferowane są wszystkie rodzaje styczników. Są to styczniki prądu zmiennego, styczniki prądu stałego oraz styczniki modułowe i pomocnicze. Ich dostępność jest powszechna, ponieważ bez tego urządzenia nie ma możliwości uruchomienia żadnego silnika elektrycznego. Producenci i hurtownicy oferują również części, czy poszczególne elementy, znajdujące się w stycznikach. Mogą to być styki, cewka lub elektromagnes.

Producenci oferują również akcesoria do styczników, dzięki którym można poszerzyć zakres ich stosowania. Mogą to być styki pomocnicze albo mechaniczne blokady zatrzaskowe. Dołączając do styczników elektroniczne moduły czasowe można im zadać czas włączania i wyłączania. Warto również zainstalować ochronniki przeciwprzepięciowe i przekaźniki termobimetalowe.  

Grzegorz Arkaden