Udział w psychoterapii pomaga wielu dzieciom

Każda istota ludzka potrzebuje akceptacji oraz zrozumienia. Każdy z nas bowiem potrzebuje innych ludzi, kontakt z drugim człowiekiem jest nam potrzebny jak powietrze. Małe dzieci mają szczególnie silną potrzebę bliskości. Potrzebują one swoich rodziców i najlepiej czują się w ich towarzystwie.

Popularność psychoterapii w rozwiązywaniu problemów wieku dziecięcego

psychoterapia dziecięca - poznańNiezwykle istotne jest, by od pierwszych chwil życia zaspokajać potrzebę bliskości i być przy małżeństwie zawsze wtedy, kiedy nas potrzebuje. Należy wzmacniać poczucie własnej wartości i dbać o prawidłowy rozwój emocjonalny naszej pociechy. Wiele błędów, jakie popełnimy może bowiem niekorzystnie wpłynąć na zachowanie dzieci. Ważne jest także, by obserwować malucha i reagować zawsze wtedy, kiedy coś nas niepokoi. Jeśli obawiamy się o zdrowie fizyczne malucha, prędko odwiedzamy pediatrę, by ten pomógł naszej pociesze. Tak samo powinniśmy postępować, jeśli niepokoi nas zachowanie dziecka. Czasem bowiem nieprawidłowe zachowania mogą wynikać z różnych dysfunkcji, które można łatwo wyprostować za pomocą terapii. Postawieniu trafnej diagnozy pomocna może okazać się wizyta u psychologa oraz psychoterapia dziecięca – Poznań oraz wiele polskich miast posiada profesjonalną kadrę, która doskonale radzi sobie z zaburzeniami wieku dziecięcego. Niekiedy obwiniamy dziecko twierdząc, że jest nieposłuszne, innym razem dziwimy się, że jest nieśmiałe i unika kontaktu z rówieśnikami. Mamy żal do swojej pociechy za różne nieodpowiednie oraz odstające od normy zachowania, często nie zdając sobie sprawy, że tak naprawdę może to wynikać z autyzmu, nadpobudliwości psycho-ruchowej lub innych problemów z istnienia których nie zdajemy sobie sprawy. Dziecko nie jest wtedy w stanie normalnie funkcjonować, jednak nie jest to jego wina, a jedynie konsekwencja zaburzeń, jakie posiada. Odpowiednio dobrana terapia, jest w stanie skutecznie pomóc dziecku przystosować się do wymogów, jakie stawia przed nim życie szkolne. Psycholog prowadzi rozmowy z dzieckiem, jego rodzicami i stara się znaleźć sposoby na pomoc naszej pociesze. 

Dobro naszego dziecka powinno być dla nas kwestią priorytetową. Musimy zaakceptować swoją pociechę taką, jaka jest i pomóc jej zmagać się z różnymi problemami oraz trudnymi sytuacjami. Czasem jednak nasze wsparcie może okazać się niewystarczające, potrzebna jest pomoc z zewnątrz, dlatego warto wybrać się z dzieckiem do psychologa, który potrafi zdziałać cuda i sprawić, że nasza pociecha będzie szczęśliwym oraz dobrze funkcjonującym człowiekiem.

Krystian