Sztuka wyplatania wyrobów wiklinowych

Zdawałoby się, że sztuka wyplatania wiklinowych rzeczy odchodzi do lamusa. Tym czasem wiele ludzi coraz bardziej interesuje się meblami i elementami dekoracji wnętrz z wikliny. Trzeba przyznać, że są one szczególnej urody – wyglądają bardziej naturalnie, a w ich misternych wzorach widać niezwykły talent osoby, która je stworzyła.

Wyroby z wikliny obecnie

współczesne wyroby z wiklinySzczególnym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza meble ogrodowe. Są równie lekkie i wytrzymałe jak popularne meble plastikowe, ale wyglądają o wiele lepiej w otoczeniu naturalnej roślinności. Wiklina zawdzięcza swoją wytrzymałość procesowi preparowania. Polega on na gotowaniu witek wierzby amerykańskiej (z której produkuje się wiklinę) w ogromnych kotłach, podczas którego witki wchłaniają garbniki, które uodparniają je na działanie deszczu i słońca. Współczesne wyroby z wikliny to przede wszystkim meble do ogrodu czy na altankę i kosze. Dla niektórych są to kosze na przechowywanie wszelkiego rodzaju rzeczy – jak drewno opałowe. Dla innych wielki kosz stanowi wystawne opakowanie prezentu. Nie każdy wie, że istnieją szkoły, w których uczy się fachu ręcznego wyplatania koszy. Wyuczony w fachu profesjonalista potrafi wypleść piękny kosz w mniej więcej godzinę. Obecnie można też barwic kosze na wszystkie kolory – staną się one piękną ozdobą ocieplającą wnętrze. Natomiast stworzenie z wikliny fotela lub ławki ogrodowej uważane jest, nawet przez najbardziej doświadczonych wikliniarzy, za niezwykłą umiejętność.

Moda na naturalne produkty ciągle powraca. Nie tylko pięknie wyglądają, ale są też ekologiczne, a trwałością nie odbiegają od masowych wyrobów z plastiku. Ręcznie wyplata meble są oryginalne – nawet egzemplarze w ramach jednego modelu mogą minimalnie różnić się od siebie, co sprawia, że każdy produkt jest wyjątkowy.

Stanisław Strzępa