Sztuka doboru żyrandola

 

Właściwie dobrane oświetlenie jest w stanie zdziałać cuda. Jednocześnie ukryć wszelkie mankamenty wnętrza i podkreślić to, czym dany obiekt się wyróżnia. Podniosły charakter konkretnych budynków można podkreślić dobrze dobranymi żyrandolami. Przykładem są świątynie katolickie, w których bogactwo zdobień jest nierzadko spektakularne.

Jakie funkcje pełnią żyrandole w kościele?

żyrandole do kościołaŹródło światła, którym są żyrandole pełnią nie tylko oczywistą funkcję oświetleniową, ale również dekoracyjną. Żyrandole do kościoła powinny wyróżniać się misternymi zdobieniami oraz perfekcyjną estetyką wykonania każdego detalu. Oświetlenie w kościele musi spełniać określone kryteria, z których jednym jest możliwość duchowego przeżywania Mszy Świętej. Żyrandole więc muszą być rozmieszczone w taki sposób, by nie rozpraszać gromadzących się ludzi oraz pomagać w zachowaniu powagi podczas modlitwy. Świątynie od dawna kojarzą się z wielkimi, mosiężnymi żyrandolami, które są obecne w niemal każdym kościele. W znacznym stopniu podkreślają rangę miejsca kultu religijnego. Można więc śmiało stwierdzić, że żyrandole pełnią dwojaką funkcję w świątyniach – oświetleniową i dekoracyjną. Detale, które oświetlane są przez żyrandole i inne źródła światła nie powinny wprowadzać żadnego rozproszenia. Wymaga się natomiast, by sprzyjały skupieniu oraz modlitwie. Z drugiej jednak strony, właściwe oświetlenie zapewnia kapłanowi i wiernym korzystanie ze śpiewników i swobodę przemieszczania się.

Główną zasadą w większości kościołów jest umieszczenie jednego największego żyrandola na samym środku świątyni. Czasami obok znajduje się kilka mniejszych. Oddzielne źródło światła znajduje się również nad prezbiterium. Całość ma tworzyć oświetlenie jak najbardziej zbliżone do naturalnego.  

 

Mikołaj Grzegorczyk