Rozginane zawleczki stalowe

 

Metalowe akcesoria odpowiednie do zabezpieczania określonych elementów maszyn przed samodzielnym przemieszczeniem się to zawleczki rozginane. Ich użycie może zapobiec wystąpieniu usterek lub niepożądanych wypadków na budowie czy w warsztacie. Wykonane są z drutu stalowego, przez co są jednocześnie trwałe i mocno wiążące, a przy tym nadają się do swobodnego wyginania. Zawleczki takie zabezpieczą określone części maszyn przed samoistnym przemieszczaniem się.

Zawleczki do zabezpieczania elementów maszyn

zestawy zawleczekZawleczki ze stali nierdzewnej, podobnie jak ich inne odmiany, powstają z drutu o przekroju półokrągłym. Gotowy element zgina się, przez co powstaje ucho w górnej części. Gotowe zestawy zawleczek służą do zabezpieczenia przed zsuwaniem lub nieplanowanym przemieszczaniem się elementów maszyn, dzięki czemu ich użycie może zapobiec wystąpieniu usterek lub niepożądanych wypadków na budowie czy w warsztacie. Zawleczki te można wykorzystać do części maszyn, które są umieszczone na takich elementach, jak: wałki, osie, sworznie lub trzpienie. Zawleczkę ze stali nierdzewnej należy umieścić w danych częściach, następnie wystarczy zagiąć wystający koniec w przeciwne strony. Tego typu rozwiązanie jest wykorzystywane wyłącznie w odniesieniu do części nieobciążonych siłą osiową. W niektórych wypadkach dopuszcza się niewielkie działanie tej siły. Niektóre elementy trzeba zabezpieczyć zawleczką oraz podkładką. Zawleczki ze stali nierdzewnej wykorzystywane są również przy zabezpieczaniu nakrętek koronowych przed samoczynnym odkręceniem.

Podsumowując, zawleczki są bardzo proste w użyciu i to tego bardzo dobrze zabezpieczają, przed przemieszczaniem się lub przed zsuwaniem elementów umieszczonych na wałkach, osiach, trzpieniach lub innych elementach maszyn. Wyprodukowane z ocynkowanej stali wykazują odporność na działanie wilgoci, dzięki czemu są wytrzymałe na procesy korozyjne.

 

Katarzyna Mikołowska