Z postępem technologicznym niezależnie od branży są związane pewne pojęcia i zagadnienia. W przypadku zakładów przemysłowych pojęciem tym może być automatyzacja procesu wytwórczego. Wiele przedsiębiorstw decyduje się na modernizację maszyn czy zmianę procesu technologicznego pod kątem możliwego zautomatyzowania wykonywanych czynności.
Układy automatyki przemysłowej
W przypadku procesu automatyki niezbędne są pewne elementy, które pozwolą na sterowanie maszyną czy procesem. W związku z tym w każdym zakładanie przemysłowym niezbędne są rozdzielnice i automatyka. Szafy rozdzielcze służą do rozdziału energii przesyłanej z sieci energetycznej na poszczególne pola odbiorcze. Niektóre maszyny o dużej mocy muszą posiadać osobną sieć zasilającą, która w razie konieczności zostanie odłączona na czas modernizacji bez konieczności wstrzymania cyklu produkcyjnego. W tym celu w zakładach instaluje się rozdzielnice, które mają za zadanie podział energii elektrycznej na poszczególne obwody. Z reguły obwody odpowiedzialne za oświetlenie przestrzeni czy dostarczanie energii do przyrządów pomiarowych posiadają inną rozdzielnicę niż układy wykonawcze. Ogólnie rozdzielnice można podzielić na niskiego, średniego i wysokiego napięcia. Wszystko tak naprawdę zależy od docelowego przeznaczenia danej szafy rozdzielczej.
Jak już wcześniej wspomniane niektóre z nich zasilają maszyny wykonawcze, inne aparaturę kontrolno-pomiarową oraz instalację oświetlenia zakładu. Jak widać zagadnienia związane z przydziałem energii nie są takie proste jak się wydaje na początku. W związku z tym do wykonania wszelkich instalacji automatyki czy przyłączy w budynku potrzebne są osoby posiadające odpowiednie doświadczenie oraz kompetencje w zakresie wyżej wymienionego wpisu.