Rodzaje ścian lakierniczych

Ściany lakiernicze to urządzenia, które nie tylko poprawiają jakość pracy, ale i zwiększają bezpieczeństwo lakiernika podczas jej wykonywania. W zakładzie wyposażonym w takie narzędzie istnieje mniejsze ryzyko pożaru czy wybuchu. Pochłaniając szkodliwe substancje, mają również pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Istnieją dwa rodzaje ścian: mokra oraz sucha.

Bezpieczne i zdrowe lakiernictwo

suche ściany lakierniczeŚciany lakiernicze filtrują powietrze na obszarze, w którym stosowane jest natryskowe malowanie przedmiotów i częściowo wygłuszają pomieszczenie. Mokre ściany lakiernicze przetwarzają powstałe w ten sposób osady i ich najlepsze zastosowanie znajduje się przy lakierowaniu za pomocą farb w sprayu. Z kolei suche ściany lakiernicze wychwytują powstałą podczas tego procesu mgiełkę farby. Wentylatory zasysają powietrze, które następnie przechodzi przez warstwę kartonowych, wymiennych filtrów, zamontowanych z przodu urządzenia. Cięższe cząsteczki przylegają do nich przez liczne zmiany kierunku ruchu filtrowanego powietrza. Ze względu na charakter pracy i obecność łatwopalnych substancji – także wybuchowych, takich jak rozpuszczalniki – takie wentylatory są wyposażone w zabezpieczenia antywybuchowe. Przechwytując toksyczne substancje, ograniczają negatywny wpływ lakiernictwa na zdrowie malującego i środowisko naturalne, które otacza miejsce pracy. Ceny ścian lakierniczych oscylują od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Firmy produkujące ściany lakiernicze oferują projekty wyprofilowane do potrzeb klienta, elastycznie dostosowując jego sugestie. Same ściany znajdują zastosowanie nie tylko w lakiernictwie samochodowym, ale także, przykładowo, w malowaniu mebli. Są nie tylko gwarancją bezpieczeństwa, ale także zdrowia i ekologicznego podejścia.

Mikołaj Grzegorczyk