Polska słynie z wytrawnych win

Wino jest jednym z najpopularniejszych alkoholi w Polsce i na świecie. We Francji jest często spożywane przy różnych okazjach. W naszym kraju średnie spożycie piwa na mieszkańca jest znacznie większe niż wina, mimo to nie brakuje u nas wielbicieli tego trunku. Drogie wina zagraniczne cieszą się sporą popularnością.

Polskie wina wytrawne nie odbiegają od zagranicznych

wina z polski wytrawneWino jest uzyskiwane w wyniku fermentacji winogron. Powszechnie wiadomo, że w wyniku fermentacji powstaje alkohol. Wino jest zatem napojem alkoholowym. Średnia zawartość alkoholu w winie wynosi około 12 procent. Wyróżniamy wina wytrawne, półwytrawne oraz słodkie i półsłodkie. Tak zwane wina musujące funkcjonują u nas jako szampany. Powszechnie uważa się, że najlepsze wina pochodzą z Francji lub Włoch. Nic bardziej mylnego! Wina z polski wytrawne znanego polskiego producenta gwarantują dobrą jakość i smak. Są przy tym znacznie tańsze niż ich odpowiedniki z zagranicy. Jakość i smak wina zależą od kilku podstawowych czynników. Podstawą są winogrona, które powinny być dojrzałe i mieć odpowiednie warunki do rozwoju. Ważny jest również sposób przechowywania wina zanim „dojrzeje”. Nie mniej istotny jest również sam proces fermentacji. Wszystko to składa się na jakość otrzymanego produktu. Znawcy win potrafią rozpoznać daną markę po smaku i zapachu. Powszechnie uważa się, że wino półwytrawne dobrze robi na trawienie, zwiększa również ilość czerwonych krwinek we krwi.

Winnice w Polsce wzorują się na winnicach we Francji i we Włoszech skąd pochodzą powszechnie znane i polecane wina różnych rodzajów. Polskie wina jakością nie odbiegają od swoich zagranicznych odpowiedników, a do tego są dużo tańsze. Polski producent win wytrawnych eksportuje swój produkt do innych krajów.

Damian Pałownik