Polecana maska z filtrem

Obowiązek noszenia maseczek ochronnych nie jest może najwygodniejszy dla wielu osób, ale z pewnością daje poczucie bezpieczeństwa. Dzięki skutecznemu zasłanianiu nosa i ust możemy zminimalizować do zera ryzyko zakażenia.

Jaka jest skuteczność maski z filtrem?

maska z filtrem ffp2Na rynku dostępnych jest przynajmniej kilkanaście różnych modeli masek ochronnych, które każdy z nas może nabyć. Nie ma odgórnego zalecenia jakie maski należy stosować, zatem każdy kupuje taką jaką uważa za najlepszą. Najtańsze są maseczki jednorazowe, które nie wykazują zbyt dużej skuteczności, a także bawełniane do wielokrotnego użytku. Jeżeli zależy nam na skutecznej ochronie przed bakteriami, wirusami i zanieczyszczeniami, to najlepsza będzie maska z filtrem FFP2. Przeważnie są one dostępne w wersji półmasek, czyli przeznaczonych do wielokrotnego użytku. Mają one wbudowany w materiał filtr, który wykazuje skuteczność w zatrzymywaniu groźnych patogenów na poziomie dziewięćdziesięciu pięciu procent. Po każdym zdjęciu maski, należy ją dokładnie zdezynfekować, aby mogła być ponownie użyta. Jest ona w całości wykonana ze specjalnego wielowarstwowego materiału, który jest lekki i zapewnia komfort noszenia. Dla ułatwienia dopasowania maski, posiada ona uszczelkę na nos oraz gumki, które pomagają w dopasowaniu jej do kształtu twarzy. Maski z filtrem FFP2 bez problemu kupimy w sklepach medycznych albo w aptekach, jednak w najniższej cenie znajdziemy je w internecie. Koszt jednej sztuki to około sześć – dziesięć złotych.

Bez względu jaką wybierzemy maskę, to zawsze pierwszorzędną sprawą jest właściwy sposób jej noszenia. Jeżeli nie będzie dokładnie przylegać do twarzy, to żadna nie będzie w stu procentach skuteczna. Koniecznie musi zasłaniać nos i usta jednocześnie, aby można było wdychać tylko przefiltrowane powietrze.

Agata Hurt