Pełna kontrola nad systemami automatycznymi

W wielu zautomatyzowanych systemach, systemy kontrolne nad maszynami przejmują czujniki wykorzystywane w coraz większej ilości gałęzi przemysłu. Znalazły zastosowanie w wielu konkretnych zorganizowanych produkcjach w różnego rodzaju zakładach pracy.

Wyłączniki kontrolują automatyczne procesy produkcji  

wyłączniki krańcoweJako zalety wielu oferowanych na rynku wyłączników można podać przede wszystkim łatwość nad ich monitorowaniem oraz funkcjonowaniem. Wyłączniki krańcowe mają zdolność przełączania wysokich prądów. Najważniejszym zadaniem takich wyłączników jest elektrycznie izolowane zespoły styków oraz możliwość otwierania tych styków, które początkowo były zamknięte. Wykorzystywane najczęściej są do ustawienia limitów przekładni zębatej dzięki czemu montowane są najczęściej na liniach produkcyjnych, które poruszają się ruchem liniowym progresywnym. Są obudowane w specjalnej obudowie, która jest odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia takie jak: zalanie czy uszkodzenie powstałe w wyniku wibracji. Wyłączniki krańcowe mogą pracować przy obciążeniu prądowym, które może sięgać nawet piętnastu amperów. Pracują w obwodzie jednobiegunowym oraz szerokim wachlarzu prędkości. Wszystkie oferowane przed producentów wyłączniki różnią się rodzajem i długością dźwigni końcowej przełącznika, dlatego jest ona zazwyczaj regulowana. Oprócz tego ważnym elementem budowy jest pierścień chroniący przed obrotem w niewłaściwym kierunku.

Wyłączniki czujnie pracują nad bezpiecznym i stabilnym przebiegiem procesu produkcyjnego w wielu firmach przemysłowych, przetwórczych czy tych zajmujących się technologią wtrysku. Dzięki nimi w przypadku dostania zbyt wysokiego prądu do styków i elementów sterowniczych maszyny przełącznik taki natychmiastowo wyłączy dostęp prądu do maszyny. 

Agata Hurt