Ozdoba sztukateria w mieszkaniu w kamienicy

 

Elementy dekoracyjne we wnętrzach naszych domów i mieszkań są bardzo popularne. Wiele z takich dekoracji stosowanych było już przez starożytnych architektów, jednak upowszechnienie zdobień naściennych przypada na okres renesansu i baroku.

Ozdoby sztukateryjne na ścianach

sztukateriaStiuki i inne elementy dekoracyjne takie jak ornamenty, gzymsy, listwy, rozety, ramy czy putta można często spotkać wewnątrz starych pomieszczeń. W wielu mieszkaniach znajdujących się w kamienicach napotkać można na sufitach i ścianach ciekawe zdobienia. Jednakże aktualnie zdobienia te zastępowane są elementami wykonanymi ze styropianu, na które nanosi się specjalną powłokę zabezpieczającą. Elementy dekoracyjne wykorzystywane są do zdobień wewnątrz pomieszczeń, ale również na zewnątrz ozdabiając elewację budynku. Tak więc wyróżniamy sztukaterię elewacyjną oraz wewnętrzną. Gdy kupiłam mieszkanie w wiekowej kamienicy postanowiłam wyremontować je zachowując jego pierwotny styl. Na ścianach było wiele zdobień jednak połowa z nich była w bardzo złym stanie. Nie chciałam tracić tak pięknej ozdoby wnętrza. Postanowiłam, że uszkodzone elementy poddam renowacji. Musiałam rozejrzeć się za sklepami internetowymi oferującymi sztukaterię. Sztukateria musiała być dopasowana do elementów ozdobnych, jakie miałam w swoim mieszkaniu na ścianach i suficie. Postanowiłam, że zakupię kilka rozet i ornamentów bardzo zbliżonych do tych, które miałam na ścianie. Musiałam również zamówić listwy sufitowe oraz listwy przypodłogowe. Ozdoby takie nadają elegancji wnętrzom, a w moim mieszkaniu miałam piękną sztukaterię wymagającą jedynie odświeżenia i lekkich prac renowacyjnych. Mój wujek miał firmę remontową więc poprosiłam go o pomoc.

Zachowanie starych elementów dekoracyjnych okazało się dobrą decyzją. Wraz z wujkiem w kilka dni dokonaliśmy renowacji. Efekt końcowy jest oszałamiający. Odnawiając ozdoby ścienne zaoszczędziłam na remoncie. Styropianowe elementy sztukaterii okazały się bardzo proste i wygodne w montażu.

 

Łukasz