Opłacalny zakup firmy

Zdecydowana większość osób, zakłada własną firmę od podstaw, dzięki czemu mają o niej całkowitą wiedzę i o wszystkim decydują. Są jednak osoby, które wolą kupić już działającą firmę, ponieważ rozkręcanie jej od podstaw kosztuje i sporo czasu zabiera. 

Jak kupić firmę na korzystnych warunkach? 

kupno firmWiele firm każdego roku jest zamykanych, lub ogłasza swoje bankructwo, ponieważ rynek jest bezlitosny. Utrzymują się na nim jedynie najsilniejsi gracze, którzy dysponują odpowiednio dużymi środkami finansowymi i mają dużą wiedzę oraz doświadczenie w branży. Na taką pozycję długo się pracuje i nie każdemu się to udaje. Przedsiębiorcy, których interesuje kupno firm mają najczęściej dużą wiedzę z zakresu działalności danej firmy i mają pomysł na jej skuteczne wdrożenie. Kupowane są najczęściej firmy w stanie upadłości, ponieważ mają atrakcyjne ceny. Jednak przy takiej transakcji należy dokładnie przeanalizować sytuację gospodarczą firmy i dowiedzieć się dlaczego jest wystawiona na sprzedaż. W umowie kupna sprzedaży musi być wyszczególnione co jest obiektem transakcji, jakie obowiązki przejmuje nowy właściciel i za jakie zobowiązania będzie odpowiadać. Jeżeli kupujemy firmę razem z pracownikami, to lepiej nie zwalniać ich od razu, ponieważ posiadają niezbędne doświadczenie, które na pewno pomoże przyszłemu pracodawcy w polepszeniu jej sytuacji. Warto też sprawdzić opinie o firmie i jej otoczenie, ponieważ nowy właściciel będzie się musiał z nim zmierzyć, jeżeli nadal będzie chciał kontynuować działalność. 

Zakup firmy wiąże się z koniecznością zarejestrowania jej jako nowej działalności, ponieważ przejmuje ją nowy właściciel. Kupowaną firmą może być jednoosobowa działalność gospodarcza, albo spółka, lecz będą one mieały nieco odmienne formalności. 

Katarzyna Piechowiak