Ogrzewanie domu podczerwienią

 

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych metod, przy pomocy których możemy ogrzać nasz dom, tak, by zachowywał pożądaną dla nas temperaturę w każdej sytuacji pogodowej. To, na jaki sposób ostatecznie się zdecydujemy, zależy w dużej mierze od naszych możliwości, potrzeb, a także oczekiwań, jakie pokładamy w instalacji grzewczej.

Ogrzewanie oparte na promieniowaniu podczerwonym

panele na podczerwieńJednym ze sposobów ogrzewania domu, które w chwili obecnej możemy wykorzystać, kiedy będziemy decydować, z jakiej technologii chcemy skorzystać, z całą pewnością są panele na podczerwień. Przy ich pomocy będziemy w stanie bardzo szybko rozgrzać wychłodzone pomieszczenie, ponieważ przesył energii podczerwieni nie zależy od powietrza i jego cyrkulacji. W przypadku podczerwieni, energia przekształca się w ciepło w chwili pochłaniania jej przez organizmy żywe i przedmioty z otoczenia. Ze względu na brak dynamicznej cyrkulacji powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu, co ma miejsce w przypadku tradycyjnych grzejników, znacząco ograniczone zostaje zjawisko podnoszenia się kurzu, co może mieć pozytywny wydźwięk dla alergików. Panele na podczerwień możemy zamocować praktycznie w dowolnym miejscu, co daje nam dużą swobodę planowania przestrzeni naszego domu, ale pozwala również na wykorzystanie paneli dokładnie tam, gdzie potrzebujemy ciepła, gdzie przewidujemy, że będzie nam go z dużym prawdopodobieństwem brakowało.

Ogrzewanie domowe oparte na systemie podczerwieni ogrzewa nasze pomieszczenia w sposób niezwykle zbliżony do tego, w jaki światło słoneczne ogrzewa w normalnych warunkach Ziemię. Z tego też względu często bywa nazywana zamiennikiem Słońca, choć należy pamiętać, ze nie posiada ona jego właściwości zdrowotnych, np. w kwestii dostarczania witaminy D.

 

Damian Pałownik