Odpowiednie zabezpieczenie szamba betonowego

Wybierając zbiornik na nieczystości, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów jego budowy. Przede wszystkim taki zbiornik musi zostać odpowiednio zabezpieczony. Szambo nie może być odkryte, bo stanowiłoby to ogromne niebezpieczeństwo, a poza tym ze zbiornika wydzielałby się bardzo nieprzyjemny zapach ścieków.

Sprawdzanie stopnia wypełniania szamba nieczystościami

szamba betonoweNa każdym zbiorniku znajduje się więc płyta włazowa, którą oczywiście można odsunąć (zazwyczaj potrzeba do tego kilku osób, bo płyta jest ciężka i solidnie montowana). Aby sprawdzić, czy szambo jest już wypełnione nieczystościami i czy należy skorzystać z oferty firmy pompującej i wywożącej nieczystości, konieczne jest odsunięcie płyty włazowej. Robienie tego za każdym razem może okazać się jednak bardzo uciążliwe. W związku z tym obecnie w płytach włazowych umieszcza się tzw. otwory inspekcyjne. Jak sama nazwa wskazuje, służą one do inspekcji, czyli do sprawdzania, czy zbiornik został już wypełniony nieczystościami. Takie szamba betonowe można jak najbardziej zamawiać u producentów. Ich ceny wcale nie są wygórowane, a taka inwestycja rzeczywiście się opłaca. Nowoczesne szamba składają się często z kilku komór – wszystko po to, by zmieściło się w nich jak najwięcej nieczystości. Najlepiej zainwestować w szambo z płytą włazową posiadającą otwór inspekcyjny. Taka konstrukcja szamba jest bezpieczniejsza. Szambo można zamontować praktycznie w każdym miejscu na posesji.

Zazwyczaj umieszcza się je w miejscach mniej widocznych, oddalonych (np. na końcu posesji za domem). Do szamba podłączane są rury kanalizacyjne, które odprowadzają nieczystości z danego budynku. Na terenach nieskanalizowanych jest to nadal jednak z najlepszych możliwości, wcale nie taka uciążliwa, a co najważniejsze dla właścicieli budynków – niedroga.

Damian Pałownik