Objawy usterki wtryskiwaczy

Wtryskiwacz to zawór, który wtryskuje paliwo do silników spalinowych w kanale wlotowym, w komorze spalania lub bezpośrednio do komory spalania silnika. W przypadku silników o zapłonie iskrowym zawory te są sterowane elektronicznie przez ECU (Electronic Control Unit). W silnikach o zapłonie samoczynnym, dopóki nie pojawiły się nowoczesne silniki z systemem common rail, wtrysk wtryskiwaczy był dokonywany przez hydrauliczny układ ciśnieniowy pompy wtryskowej.

Jak działają wtryskiwacze?

naprawa wtryskiwaczy świętokrzyskiePaliwo musi być wtryskiwane do cylindra we właściwym momencie w precyzyjnie dopasowanej, niewielkiej ilości. Każdy cylinder silnika ma własną dyszę wtryskową. Jeśli taki wtryskiwacz jest uszkodzony, spowoduje to nieprawidłowe działanie silnika. Wadliwe wtryskiwacze nieuchronnie prowadzą do większego zużycia paliwa. Dzieje się tak, ponieważ spalanie mieszanki paliwowo-powietrznej w cylindrze jest nieodpowiednie. Wskazania uszkodzenia dyszy wtryskowej są trudne do przeoczenia. Zwłaszcza w przypadku modeli szeroko rozpowszechnionych wyraźnie wyczuwalne jest zaczernienie spalin. Szarpiący lub jąkający się silnik lub nagła awaria silnika są również typowymi objawami usterki. Ponadto znaczne odgłosy stukania silnika lub trudności z uruchomieniem mogą wskazywać na dalsze objawy wadliwego układu wtryskowego. Przyczyną wadliwego wtryskiwacza jest w większości przypadków silne zanieczyszczenie dyszy przez osady i cząstki sadzy. Osadzają się tam podczas spalania. Naprawa wtryskiwaczy świętokrzyskie powinna być poprzedzona dokładną ich kontrolą, ponieważ typowe objawy występują również w przypadku innych wad.

W warsztatach znajdują się specjalne stanowiska testowe do testowania dyszy. Pomaga to wyizolować defekty, aby lepiej rozwiązać główną przyczynę zaburzenia, które powoduje objawy. Jeśli wtryskiwacze naprawdę są odpowiedzialne za problemy, każdy wtryskiwacz będzie indywidualnie testowany pod kątem możliwych błędów. Ponieważ niezwykle rzadko wszystkie dysze muszą być zmieniane w tym samym czasie.

Karolina Nowek