Kruszynki, czyli bardzo pożyteczne owady

Kilka dobrych late temu musieliśmy z moim ówcześnie narzeczonym (aktualnie mężem) zmienić swoje miejsce zamieszkania. Spowodowane było to tym, że otrzymałam w spadku bardzo pokaźne gospodarstwo rolne w mojej rodzinnej miejscowości.

Jak owady-kruszynki działają na uprawę kukurydzy

kruszynekNasze przeprowadzka wiązała się przede wszystkim z całkowitą zmianą naszego stylu życia. Musieliśmy porzucić naszą dotychczasową pracę na rzecz gospodarstwa, ponieważ było ono bardzo duże. Jedna osoba z pewnością nie dała by sobie rady z ogarnięciem wszystkiego. Dodatkowo musieliśmy zatrudnić pracowników. Niestety zaraz po pierwszym roku naszej pracy okazało się, że mamy spory problem ze szkodnikami rośliny. Chodziło głównie o uprawę kukurydzy, w której się specjalizowaliśmy. Rośliny zostały zaatakowane przez liczne owady, które niszczyły większą część naszych plonów. Musieliśmy poszukać środków ochrony roślin, które będą biologiczne, ponieważ nasza farma miała status takiej, która produkuje biologiczną żywnością. Z pomocą przyszedł nam kruszynek, a dokładniej rzecz ujmując larwy tego owada. To bardzo powszechna metoda w uprawie kukurydzy. Co roku w różny sposób aplikuje się larwy tego owada na pola kukurydzy, a one w naturalnym sposób działają przeciwko owadzim szkodnikom roślin. Kruszynek może zostać zaaplikowany poprzez specjalne urządzenia, które musi być sterowane przez człowieka, bądź też możliwa jest jego samolotowa aplikacja na pola kukurydzy.

Larwy kruszynka powinny znaleźć się na roślinach bądź na podłożu pod roślinami. Warto podkreślić, że te owady całkowicie nie zagrażają roślinom, w szczególności kukurydzy. Aplikowanie larw warto powtarzać kilkukrotnie. Dodatkowo należy pamiętać o tym, aby robić to w dobrych warunkach atmosferycznych.

Katarzyna Mikołowska