Kosz do pokoju dziecka

 

Staramy się od samego początku uczyć dziecko tego, że należy sprzątać. Nie jest to łatwe, ponieważ dzieci często są bardzo oporne na tę naukę. Chciałyby się bawić, ale sprzątanie aż tak bardzo ich nie interesuje. Co zrobić by sprzątanie było dla dzieci przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem?

Sprzątanie z perspektywy malucha

Plastikowe kosze na śmieciJesteśmy wzrokowcami. Kierujemy się w swych wyborach ładnym opakowaniem, wzorem i kolorem. Skoro my dorośli podchodzimy często do życia w ten sposób, nie powinniśmy mieć o to pretensji do naszych dzieci. Zachęcić do sprzątania nasze dzieci może wymyślny kosz. W nietypowym kształcie, lub z jakimś oryginalnym nadrukiem. Być może jakiejś księżniczki, albo wyścigowego samochodu. Kosz może również przybrać kształt pięknego misia, albo małej świnki. Wyobraźnia projektantów koszy na śmieci nie zna granic, podobnie jak i naszych dzieci. O ile zabawniejsze będzie dla nich umieszczanie odpadów w małym prosiaczku, niż w zwykłym koszu na śmieci. Wybierajmy oczywiście plastikowe kosze na śmieci. Jak wiadomo dzieciom różne pomysły przychodzą do głowy i nie chcielibyśmy, by nasze dziecko zrobiło sobie takim koszem krzywdę. Czasem kuszą nas te lekkie metalowe kosze. Nigdy jednak nie będą one tak lekkie jak plastik. By dziecko w ogóle chciało podejmować się sprzątania, musimy je do tego zachęcić. Gdy już mamy wymyślny kosz, możemy posługiwać się nim na tysiąc sposób. Opowiadając jakieś bajki, wymyślając niestworzone historie o misiu, który żywi się odpadami z kolorowanek. Na pewno nasze dziecko dużo chętniej będzie wówczas sprzątać.

Kosz na śmieci nie jest niczym szczególnym. Gdy jednak przybiera on jakąś formę i towarzyszy temu ciekawa historia, wszystko się zmienia. Nasze dzieci mające niesamowicie bujną wyobraźnię, chcą byśmy my również taką mieli. By zwykłe z pozoru sprzątanie, mogło nabrać nietypowego charakteru.

 

Damian Pałownik