Kim jest adwokat?

W Polsce takie zawody, jak prawnik czy lekarz cieszą się olbrzymią popularnością i wiele osób w młodym wieku pragnie wykonywać któryś z tych właśnie zawodów. Trochę to więc dziwne, że ludzie mają tak małą wiedzę na temat tych dwóch dziedzin życia. Często można spotkać wątpliwości wśród różnych osób na temat różnic między radcą prawnym a adwokatem czy między internistą a lekarzem rodzinnym.

Więcej o zawodzie adwokata

adwokat legnicaJak wspomniano, niekiedy wiedza Polaków na temat zawodu prawnika bywa niepełna. Nie chodzi o posiadanie wiedzy dla samej wiedzy lecz przede wszystkim o odnalezienie się pośród nomenklatury prawnej. Prawdopodobnie każdy z nas będzie musiał kiedyś udać się z jakiegoś powodu do prawnika. Zanim jednak skonsultujemy się z daną osobą, musimy wiedzieć do kogo udać się z danym problemem. Do radcy prawnego, adwokata czy może prawnika? Poniżej kilka słów wyjaśnienia. Otóż zacznijmy od tego, że najbardziej ogólnym pojęciem określającym zawód jest prawnik. Prawnik to osoba, która ukończyła studia prawnicze, więc jest nim adwokat, radca czy nawet sędzia. Do radcy możemy udać się, gdy potrzebujemy porady prawnej, natomiast adwokat może reprezentować nas w sądzie. Jeśli marzy nam się najlepszy adwokat Legnica to miasto, w którym znajdziemy wielu rekomendowanych specjalistów znających się na swoim fachu. Do naszej puli nazw należy dołączyć także mecenasa. Kim on jest? Otóż to tylko zwrot, którego używamy komunikując się z prawnikiem.

Oczywiście ta nieco skomplikowana nomenklatura, którą posługują się prawnicy, i którą musimy zrozumieć, by się z nimi porozumieć, może być nieco zniechęcająca. Jednak adwokat to też człowiek, który nie stracił kompetencji porozumiewania się z ludźmi i musi być w stanie wytłumaczyć nam, o co chodzi.

Stanisław Strzępa