Kiedy potrzebne jest udrożnienie kanalizacji?

Każdy dom czy budynek usługowy posiada instalację wodno-kanalizacyjną. Użytkowanie tej instalacji wiąże się z jej okresową konserwacją. Jeżeli nie dbamy odpowiednio o udrażnianie rur odpływowych, po pewnym czasie użytkowania możemy napotkać na problemy związane z zatkaniem lub znacznym zmniejszeniem przepustowości. Jak sobie z tym radzić?

Co trzeba wiedzieć o udrożnieniu kanalizacji?

udrożnienie kanalizacjiKiedy już pojawią się problemy z drożnością kanalizacji, najczęściej za późno jest na proste działania typu przepychaczka do rur czy zastosowanie środków chemicznych dostępnych w każdym sklepie spożywczo-przemysłowym. Lepiej przeciwdziałać takim sytuacjom, niemniej jeżeli problem się pojawił, udrożnienie kanalizacji najlepiej zlecić specjalistom albo samemu zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt. Specjaliści mają wiele metod na poprawę drożności kanalizacji w zależności od tego, z czego wykonany jest system oraz jaka jest skala problemów. Ze środków, jakich można użyć do udrożnienia kanalizacji wymienić należy popularne mechaniczne sprężyny oraz „żmije” ręczne lub elektryczne, których należy używać ze sporym wyczuciem, oraz metodę ciśnieniową, wykorzystującą specjalną maszynę wytwarzającą wodę o wysokim ciśnieniu, która skutecznie i bez większego ryzyka potrafi rozwiązać większość problemów. Wtedy do rur wprowadza się wąż ze specjalnymi dyszami, których strumień wody rozbija i przesuwa większość napotkanych zatorów, zarówno tych typowych dla kanalizacji, jak i osadów kamienia.

Jeżeli pojawiają się problemy z kanalizacją wynikające z zaniedbań czy niefrasobliwości jej użytkowników, często musimy zgłosić się o pomoc do firm specjalizujących się w usuwaniu niedrożności. Jedynie dobrze dobrana metoda oraz odpowiedniej jakości sprzęt i umiejętności potrafią skutecznie udrożnić kanalizację.

Stanisław Strzępa