Każda tablica pamiątkowa przypomina nam ważne wydarzenie

Obecnie, gdy chcemy upamiętnić jakieś wydarzenie, czy zasługi konkretnej osoby instalujemy pamiątkową tablicę. Dzięki niej wiemy, że w danej kamienicy mieszkała znana osoby, czy miało miejsce ważne wydarzenie. Tablice pojawiają się coraz częściej w różnych częściach miast oraz na coraz większej liczbie kamienic.

Dzięki tablicom upamiętniamy ważne wydarzenia i osoby

tablice pamiątkoweCoraz popularniejsze tablice pamiątkowe wykonywane są na zamówienie z materiałów materiałów o najwyższej jakości. Kiedyś modne były tablice z marmuru, czy granitu. Obecnie służą, one z uwagi na cenę materiału, do upamiętniania najważniejszych wydarzeń. Często stawiane są one na różnych placach w miastach. Na ścianach domów i kamienic najczęściej umieszczamy tablice z mosiądzu, bądź te odlewane z brązu. Każda z nich jest grawerowana i możemy zamówić gotowy zapis wraz z portretem danej osoby. Są bardzo trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Nie rdzewieją i nie śniedzieją. Nadto, są łatwe w utrzymaniu oraz konserwacji. Większość firm zajmuje się nie projektowaniem pamiątkowych tablic, ale także można zamówić u nich usługę montażu danej tablicy. Po latach część tablic wygląda coraz bardziej dostojnie. Najważniejszy jest wybór surowca, wielkość tablicy oraz treść tekstu, który ma być na niej wygrawerowany, czy wyrzeźbiony. Większość firm pokazuje nam, dzięki programom komputerowym, projekt danej tablicy. Możemy też dać swój gotowy projekt, a firma naniesie jakieś uwagi, czy drobne poprawki, by całość była niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju.  

Gdy już decydujemy się na zaprojektowanie i wykonanie tablicy musimy zadbać, by była wykonana z materiałów o najwyższej jakości, które zapewnią jej trwałość. Na swój sposób, niektóre tablice pamiątkowe wpisane są w charakter danego miasta i wyglądają jak małe płaskorzeźby, które uwieczniają ważne wydarzenia. 

Katarzyna Piechowiak