Jak wygląda planowanie transportu towarów?

Planowanie transportu to jeden z moich najważniejszych obowiązków zawodowych. Pracuję jako logistyk w firmie zajmującej się produkcją opon. Na moich barkach spoczywa znalezienie firmy, która szybko i bezpiecznie dostarczy towar do klienta. Nie ukrywam, że jest to praca pełna wyzwań, gdzie trzeba być stale w ścisłym kontakcie ze spedytorami.

Przygotowanie transportu towaru planowanego

transport towarów planowanyPodstawą jest poinformowanie pracowników magazynu o tym, kiedy mają przygotować palety. W przypadku opon, jest to o tyle istotne, że trzeba wszystko odpowiednio zapakować. Specjalistyczny transport towarów planowany powinien być z odpowiednim wyprzedzeniem. Przede wszystkim, kluczowe jest ustalenie terminu załadunku. Kluczowa jest też godzina, by transport towarów planowany był z uwzględnieniem godzin pracy magazynierów. Często zdarza się, że trzeba też poinformować spedytora o konieczności posiadania windy na naczepie pojazdu. Jest to bardzo ważne, bo czasami palety są na tyle ciężkie, że żadna ekipa nie jest w stanie tego ręcznie podnieść. Co jest jeszcze ważne, jeśli chodzi o transport towarów planowany? Przede wszystkim komunikatywność. Kierowcy są różni, ale to spedytorzy są moim głównym źródłem wiedzy o ładunku. Pracuję wyłącznie z firmami, które posiadają uczciwych, sumiennych pracowników. Nierzadko muszę pracować po nocach, by stale nadzorować termin rozładunku. Jest to ważne dla klientów zachodnich, zwłaszcza na terenie wschodnich Niemiec.

To właśnie tam najczęściej jeździ nasz towar, dlatego trzeba być w stałym kontakcie z klientami. Bardzo lubię swoją pracę, ale jest pełna wyzwań i bardzo angażująca. Moja żona ma czasami problem, żeby zrozumieć, czemu nawet w nocy mam włączony telefon i ustawiony budzik. Niestety, czasami nawet o trzeciej w nocy muszę być na nogach, by wszystkiego dopilnować.  

Zbigniew Kowal