Jak wygląda gumowanie wałków?

 

Gumowanie jest procesem, który ma na celu zabezpieczenie różnego rodzaju elementów wykorzystywanych w instalacjach przemysłowych. Dzięki temu żywotność tych elementów zostaje znacząco wydłużona, co przekłada się na zmniejszenie ponoszonych kosztów. Gumowanie stosuje się zarówno w przypadku przemysłu i budownictwa jak i nieco lżejszych branż.

Zalety gumowania wałków

gumowanie wałkówPo przeprowadzeniu procesu gumowania elementy takie jak wałki, bębny czy też rolki są znacznie odporniejsze na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Ponadto na ich powierzchniach nie zbierają już się zanieczyszczenia, co przekłada się na znacznie płynniejszą pracę. Dla wielu korzystających z tych urządzeń ogromną zaletą wynikającą z gumowania jest zmniejszenie wytwarzanego w procesach hałasu. Samo gumowanie wałków jest procesem niezwykle prostym. Polega on na nakładaniu na ich powierzchnię odpowiedniej gumy. Metodą wykorzystywaną w procesie gumowania jest wulkanizacja, dzięki której nałożona powłoka idealnie przylega do powierzchni wałka. Oprócz metody wulkanizacji możemy spotkać się również z tradycyjnym oklejaniem. Bez względu na to, którą z nich wybierzemy, obie przynoszą wiele korzyści, które odczujemy podczas późniejszej eksploatacji danej maszyny. Gumowanie w wielu przypadkach może okazać się koniecznością już na samym początku rozpoczęcia działania maszyny. Wynika to z nieustannego ruchu oraz stałego narażania na bardzo duży ucisk podczas wykonywania przez maszynę pracy.

Dzięki przeprowadzeniu gumowania wałków instalacja przemysłowa zostaje w lepszym stopniu zabezpieczona. Powłoka tworzy bowiem doskonałą ochronę przed dużym uciskiem, ścieraniem oraz innymi niekorzystnymi działaniami. Ponadto żywotność używanej maszyny zostaje znacząco wydłużona.

 

Barbara Dąb