Jak powstają studnie głębinowe?

Popularność studni z roku na rok zmniejsza się. Mimo to nadal wiele gospodarstw korzysta z tego rozwiązania ale w unowocześnionej formie. Nowoczesne studnie różnią się przede wszystkim sposobem budowy. Czerpana z nich woda dzięki temu dłużej zachowuje swoją wysoką jakość.

Jak wierci się studnie we Wrocławiu?

studnie wiercone wrocławPopularność studni nie jest obecnie tak wysoka, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Coraz więcej gospodarstw domowych ma już bowiem dostęp do kanalizacji. Mimo to studnie nadal maja wiele zwolenników, szczególnie wśród rolników. Nowoczesne studnie to nie jednak zwykłe studnie gruntowe, ale studnie wiercone Wrocław jest tym miastem, gdzie powstaje najwięcej takich studni. Studnie wiercone od tych kopanych różnią się głównie sposobem, w jaki je wybudowano, co ma wpływ również na to, do jakiej jakości wód dają one dostęp. Studnie wiercone zgodnie z nazwa powstają w wyniku odwiertu, który wykonuje się na głębokość potrzebną do czerpania ze źródła wód głębinowych. Te zasoby wód są znacznie wyższej jakości niż w przypadku studni kopanych, które umożliwiają dostęp do wód gruntowych. Zanim zacznie się budowa studni wierconej bardzo ważne jest, aby wcześniej wykonać odpowiednie badania gruntu. W ten sposób można wykryć, na jakiej głębokości znajduje się najbliższe źródło wód głębinowych i czy na trasie odwiertu nie znajdują się żadne przeszkody. Po przeprowadzeniu takich badań można przystępować do wykonania odwiertu, co trwa nie więcej niż kilka godzin. Po montażu pompy należy jeszcze zabezpieczyć ścianki studni za pomocą rury z poliuretanu, znacznie bardziej odpornego niż na przykład beton.

Studnie nie są już popularne jak kiedyś, ale mimo to mają nadal wielu zwolenników. Bardzo ważne jest jednak, by były we właściwy sposób wybudowane. Tylko w w ten sposób korzystanie z nich nie będzie sprawiać żadnych problemów, a przede wszystkim nie będzie dochodziło do pogarszania się jakości wody czerpanej z takiej studni.

Katarzyna Mikołowska