Jak powinna wyglądać obróbka plexi?

 

Plexi jest jedną z najczęściej wykorzystywanych form tworzywa sztucznego. Ze względu na swoja formę, materiał ten często jest wykorzystywany jako tańszy zamiennik dla szkła. Z drugiej strony, jest to tworzywo bardzo cienkie, wymagające odpowiedniego podejścia do jego obróbki.

Czy plexi można ciąć laserem?

cięcie plexi laseremNiektóre tworzywa sztuczne, ze względu na swoją niewielką grubość i delikatność, mogą wymagać specyficznego podejścia do ich obróbki. Obróbka mechaniczna w ich przypadku może nie być najlepszym wyborem, gdyż może skutkować po prostu poważnym uszkodzeniem tych surowców. W takim przypadku znacznie lepszym wyjściem będzie sprawne cięcie plexi laserem. Przedzielanie plexi przy pomocy lasera jest lepszym rozwiązaniem, gdyż w przypadku tej metody obróbki ryzyko pokruszenia się tego tworzywa jest ograniczone praktycznie do minimum, Co więcej jest to najlepszy sposób na to, aby uzyskać idealnie równe krawędzie po cięciu. Dlatego też, do uzyskania idealnych rezultatów obróbki nie będzie konieczne stosowanie żadnych poprawek, co jest szczególnie ważne przy stosowaniu plexi w procesach produkcyjnych. Dlatego tez właśnie, cięcie plexi przy pomocy lasera jest najbardziej dedykowane zakładom produkcyjnym, które wykorzystują właśnie to tworzywo. Jeżeli chcemy obrabiać plexi, najlepiej zlecić to zadanie profesjonalistom, którzy zachowają odpowiednią ostrożność podczas takiej formy obróbki. Będą oni w stanie posługiwać się sprawnie wycinarkami laserowymi, które w obecnych czasach są bardzo nowoczesnymi urządzeniami, sterowanymi cyfrowo.

Obróbka bardzo delikatnych tworzyw może skutkować wieloma różnymi trudnościami. Dlatego też ważne jest, aby dostosowywać metody obróbki do rodzaju obrabianego materiału. Przykładowo w przypadku plexi najlepsze rezultaty osiągniemy używając wycinarki laserowej.

 

Michał Siermierczyk