Inhalacyjne leczenie koni

Konie to bardzo delikatne zwierzęta. Wrażliwe na każdą zmianę. Jeśli nasz koń ma osłabioną odporność w krótkim czasie może zachorować na groźne choroby układu oddechowego, które są trudne do leczenia i mają tendencję do nawracania. Choroby te są bardzo poważne i mają bardzo duży wpływ na wydajność i jakość życia konia.

Inhalacje chorego konia

inhalator dla koniChoć koń to potężne zwierzę które przeciętnie ważyć może ponad pół tony może również chorować. Choroby u koni często rozwijają się w sposób niezauważalny dla opiekuna. Jednak gdy widzimy, że zwierzę kaszle, ma wyciek z nosa oznaczać to może że jest chory. W tym przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii, który prawidłowo zdiagnozuje nasze zwierzę. Koń z chorym układem oddechowym jest osłabiony i szybko się męczy. W tym czasie nie wolno konia przemęczać i należy zaprzestać treningów. Leczenie dróg oddechowych u konia nie jest łatwe jednak możemy pomóc naszemu zwierzęciu, tak aby poczuło ulgę. Jednym z takich przyrządów jest inhalator dla koni który służy do leczenia różnych stanów zapalnych dróg oddechowych. Inhalatory są zaprojektowane w taki sposób aby dopasowywać się anatomicznie do pyska końskiego. Inhalator polecany jest dla koni cierpiących na RAO czyli nawracającą chorobę obturacyjną. Inhalator służy do podawania leków wziewnych. Dzięki temu lek może dotrzeć do pęcherzów płucnych i skutecznie walczyć z infekcją. Sprzęt jest łatwy w użytkowaniu i każdy opiekun nie będzie miał problemów z aplikacją leku poprzez inhalację. Konie mają naturalnie wolny oddech przez to leczenie inhalacyjne jest w ich przypadku bardzo skuteczne.

Mimo wielu zalet leczenia inhalacjami należy mieć na uwadze to, że jedynie konie swobodnie oddychające mogą być poddane takiej terapii. Gdy koń cierpi na duszności leczenie nie przyniesie pożądanych skutków. Inhalacje sprawdzają się również przy infekcjach dolnych dróg oddechowych. Dzięki inhalacjom możemy podawać niewielkie ilości antybiotyków.

Monika Sielanek