Ile wynosi odszkodowanie za błędy medyczne?

Każdy człowiek musi czasem skorzystać z pomocy lekarza. Najczęściej mamy do nich zaufanie i wierzymy w to, że zostaniemy potraktowani w profesjonalny sposób. Wiele osób boi się operacji i długotrwałego leczenia, jednak czasem są one niezbędne. Lekarze i pielęgniarki jednak też są tylko ludźmi i mogą popełnić jakiś błąd. Co wtedy może zrobić pacjent?

Czy za każdy błąd medyczny otrzymamy odszkodowanie?

odszkodowania za błędy medyczneSzczęście w życiu ma ten, kto nigdy poważnie nie zachorował lub nie musiał korzystać z pomocy medycznej. Takich osób jest niezwykle mało, a większość osób przeszła w życiu jakąś operację lub zabieg. Nie da się ukryć, że już sama myśl o takich rzeczach wywołuje strach. Czego boimy się najbardziej? Z pewnością tego, że coś pójdzie nie tak. Lekarze mimo tego, że się bardzo starają, to też czasem mogą mieć gorszy dzień. Nie jest to dla nich jednak żadne usprawiedliwienie, ponieważ ludzie oddają swój los w ich ręce. Pracownicy medyczni powinni zatem być zawsze w pełnej gotowości, ale nie zawsze są. Odszkodowania za błędy medyczne są coraz wyższe i coraz częściej przyznawane. Co ciekawe takie błędy dotyczą również dentystów, położnych a nawet ratowników medycznych. Za taki błąd uznaje się postępowanie sprzeczne z powszechnymi zasadami ostrożności. Jest to każde nieumyślne działanie lub zaniedbanie osób, które mają pacjentowi zapewnić jak najlepszą opiekę. Odszkodowanie należy się zatem każdej pokrzywdzonej osobie. Jego wysokości zależy od tego, jak konkretne działanie lub jego brak wpłynęło na zdrowie i życie pacjenta.

Kiedyś mówiło się o tym, że lekarza nie warto o nic oskarżać, bo i tak nigdy nie zostanie skazany. W dzisiejszych czasach jest zupełnie inaczej i każdy pracownik branży medycznej odpowiada za swoje postępowanie. Jeśli zostaliśmy w jakikolwiek sposób pokrzywdzeni, mamy szansę dostać odszkodowanie. Bardzo często takie sprawy traktowane są priorytetowo i nie musimy długo czekać na ich zakończenie.

Damian Pałownik