Ile kosztuje karma dla chomika?

 

Chomik to najczęściej kupowane dzieciom zwierzątko. Na pozór absorbuje bardzo mało czasu i siły. Jednak, kiedy zaczniemy czytać o tym niepozornym gryzoniu, zrozumiemy jak bardzo jest niezwykły. By wydłużyć cykl życia chomików, należy je dobrze odżywiać. Najlepiej dedykowana im karmą. 

Czym karmić chomiki?

karma dla chomikaChomiki, podobnie jak inne gryzonie, mają zęby, które rosną przez całe życie. Dlatego należy zadbać o dostarczanie zwierzęciu twardego pokarmu, na którym będzie mogło ścierać zęby. Chomiki traktują ścieranie zębów jako konieczne, dlatego praktycznie nieustannie coś podgryzają szlifując swoje uzębienie. Do ścierania zębów polecane są też gałązki drzew owocowych, ale także gałęzie orzecha włoskiego. Zatem czym konkretnie karmić chomika? W diecie chomika, należy zadbać o kilka ważnych produktów, czyli: nasiona, warzywa, owoce, owady oraz zioła. Jednak jeżeli nie chcemy kupować tych produktów, warto zastanowić się nad odpowiednią karmą dla chomików. Większość dostępnych, na polskim rynku gotowych pokarmów dla gryzoni to mix nasion, białka, warzyw i owoców. Karma dla chomika jest w pełni zbilansowanym posiłkiem, dostarczającym niezbędnej ilości potrzebnych gryzoniowi składników i minerałów. Karmy dla chomików są bardzo tanie, szczególnie przy zakupie większych opakowań. Niektóre firmy produkują karmy, dzięki którym futro chomików jest błyszczące i miękkie, co ma szczególne znaczenie dla chomików, startujących w konkursach piękności (tak, są takie!). Karmy dla chomików są bardzo zróżnicowane pod względem składu i ceny.

Karma dla chomika to podstawa jego długiego życia. Tylko odpowiednio zbilansowane posiłki utrzymają w dobrej kondycji jego kości, stawy oraz zęby. Chomik to zwierzę, które je niewiele, ale lubi gromadzić zapasy, dlatego zawsze lepiej jest sypać większe porcje pokarmu.

 

Halina Trolembska