Filtry lakiernicze — ochrona przed szkodliwym działaniem lakierów

Praca lakiernika ściśle wiąże się z kontaktem ze szkodliwymi substancjami chemicznymi. Pigmenty i rozcieńczalniki zawierają związki metali ciężkich i siarczanów, które są wysoce toksyczne dla ludzkiego organizmu. Wykazują działanie rakotwórcze, mogą także przyczynić się do pojawienia się reakcji alergicznych, astmy zawodowej oraz innych chorób układu oddechowego.

Modułowe filtry lakiernicze 

filtr CUBEUżywanie odpowiedniej odzieży ochronnej i ścisłe przestrzeganie zasad BHP to chleb powszedni każdego lakiernika, lecz samo to nie wystarczy. Najważniejszym elementem każdej lakierni jest odpowiednia wentylacja oraz filtry lakiernicze służące do rozrzedzenia unoszącej się w powietrzu mgły lakierniczej. Dzięki temu można zmniejszyć stężenie szkodliwych substancji obecnych w komorze podczas wykonywania prac lakierniczych. Konserwacja ścian lakierni wymaga regularnej wymiany filtrów na nowe. Samorozkładalne urządzenia tego typu, jak na przykład filtr CUBE pozwalają zrobić to szybko i sprawnie nie posiadając specjalistycznego przeszkolenia w tym kierunku. Naprzemienne umieszczenie filtrów o różnej grubości i wielkości otworów zapewnia maksymalną skuteczność filtracji. Pasują kształtem do standardowych kabin i kanałów, gdzie stosowane są filtry typu „box”. Kartonowe ramy wykonane są z makulaturowych materiałów pochodzących z recyklingu i są przyjazne dla środowiska. Są dostosowane do transportu na paletach. Oferują wysoki poziom filtracji przy stosowaniu większości powłok i klejów przemysłowych.

W skrzynkowych filtrach lakierniczych stosuje się różne technologie filtracji, lecz wszystkie zapewniają odpowiednią chłonność oraz skuteczność, a ponadto w większości przypadków są wygodne w montażu dzięki konstrukcji modułowej. Stanowią one filar dla bezpiecznego użytkowania komór lakierniczych.

Maciej Brzęczyszczykiewicz