Dziecięca przestrzeń też ważna – dobór mebli

Wielość materiałów i przedmiotów obecnych na rynku wnętrzarskim zapewnia nam szerokie możliwości aranżacyjne. Pasjonaci poszukują przedmiotów u handlarzy starzyzną lub w magazynach fabrycznych. Producenci dostarczają rzeczy stylizowanych, by sprostać wymaganiom np. modnego w danym momencie wnętrzarskiego stylu. Czasem jednak warto postawić na eklektyzm. Choćby po to, by sprawić przyjemność najmłodszym członkowi rodziny. 

Malcy i młodzież mają prawo doboru aranżacji

mebelki dziecięce i młodzieżoweUrządzając swoje szczęśliwe metry kwadratowe powinniśmy pamiętać o wygospodarowaniu przestrzeni dla potomstwa. Wnętrze odzwierciedla nasz charakter i, by czuć się w nim dobrze, kupujemy meble oraz dodatki odpowiadające naszym upodobaniom i potrzebom. Podobnie dziecko, jako odrębna osobowość, potrzebuje aranżacji odpowiadającej jego gustom, wymaganiom i pragnieniom. Nie chodzi  jedynie o dobór dodatków. Mebelki dziecięce i młodzieżowe nie muszą i nie powinny być uniwersalne. Nie wszystkie dziewczynki kochają pastelowe wnętrza, nie każdy chłopiec lubi aranżacje motoryzacyjne. Regaliki, biurka, krzesła do nauki czy materace do spania, przy zachowaniu wszystkich zasad ergonomii, powinny przede wszystkim odzwierciedlać dziecięcy charakter, posiadać indywidualny styl i być kompletowane z udziałem malca. Dziecko, jako główny użytkownik, ma prawo do wyrażenia swojego zdania.

Bez względu na to, czy urządzamy mieszkanie w stylu industrialnym, rustykalnym, czy skandynawskim – dziecko ma prawo do odrębnej przestrzeni. Kącik dla malca może, ale nie musi wpisywać się w założenia całości. Przy projektowaniu aranżacji pozwólmy malcom na kilka dorosłych decyzji, a sobie na swobodę i eksperyment. Najważniejsze jest przecież dziecięce zadowolenie i rozwój, a sprzyja im tylko dobre otoczenie. 

Agata Hurt