Do czego służy wibrodiagnostyka przemysłowa?

 

Wszystkie maszyny przemysłowe podczas swojej pracy wywołują wibracje. Nie jest to niczym dziwnym nawet w urządzeniach całkowicie sprawnych technicznie. Problem pojawia się wówczas, gdy drgania nagle stają się inne niż zwykle. Są głośniejsze, dłuższe lub krótsze czy też występują specyficzne zgrzyty.

Wibrodiagnostyka wykrywa usterki maszyn

wibrodiagnostyka w przemyśleWszystko to może świadczyć o zaistnieniu usterki. Należy się jej szybko pozbyć, aby nie przerodziła się w awarię, która mogłaby nawet zatrzymać linię produkcyjną, co naraziłoby zakład na straty. To dlatego tak ważna jest wibrodiagnostyka w przemyśle. Jest to metoda badań diagnostycznych, która na podstawie pomiarów wibracji pozwala stwierdzić, czy stan techniczny urządzenia jest prawidłowy czy może wymaga ono naprawy. Wibrodiagnostyka umożliwia zbadanie, czy maszyna jest prawidłowo wyważona, czy posiada stabilną konstrukcję, czy może występują w niej pęknięcia. Pozwala też na wykrycie obluzowań. Wibrodiagnostyka bierze pod uwagę takie parametry wibracji jak prędkość, przyspieszenie oraz odchylenie. Do przeprowadzenia tego badania wymagane są specjalne urządzenia pomiarowe – są to czujniki wibracji, które służą do śledzenia drgań. Wśród propozycji producentów znajdują się między innymi czujniki względnego wychylenia oraz urządzenia sejsmiczne. Te pierwsze montuje się w miejscu, w którym możliwe jest zmierzenie wychylenia wibracji, jakie następuje pomiędzy pracującymi częściami maszyny a tymi nieruchomymi. Urządzenia sejsmiczne zaś przymocowuje się po prostu do konstrukcji z wierzchu i w ten sposób mierzą one występujące drgania.

Wysokiej jakości urządzenia pozwalają na uzyskanie precyzyjnych i bezbłędnych wyników. Występowanie błędów w pomiarze jest wówczas praktycznie niemożliwe. To dlatego wibrodiagnostyka jest skuteczną metodą wykrywania wad i usterek w maszynach.

 

Edmund Dzięcioł