Do czego służą balustrady?

Od bardzo dawna już każdy element, który w przeszłości był głównie użytkowy w świetle nowoczesnych trendów architektonicznych zmienił swoje zastosowanie. Nie inaczej jest również z balustradom, która kiedyś miała za zadanie głównie ochronić użytkownika np. schodów od upadku z wysokości.

Balustrady – synonim bezpieczeństwa

balustrady z lublinaPrzepisy, które wydało ministerstwo infrastruktury w 2002 roku mówi jasno, że każdy podjazd czy też schody które są wyższe musi mieć bezwzględnie balustradę szczególnie jeśli to obiekt użyteczności publicznej. Mogłoby się wydawać, że owe balustrady mogą szpecić wizerunki nowych budowli, ale nic z tych rzeczy. Możliwości technologiczne naszych czasów, różnorodność dostępnych materiałów oraz wzorów pozwala użyć tych koniecznych barierek do udekorowania budynku czy wzmocnienie jego charakteru. Materiały dostępne na rynku od drewna po metal czy szkło dają bardzo duże pole do popisu dla projektantów takich elementów budynków. Ceny takich balustrad wahają się w naprawdę dużych widełkach cenowych. Od kilkuset złotych za metr bieżący za standardową poręcz wykonana pod wzór jaki możemy spotkać w różnych miejscach do nawet kilku tysięcy za metr bieżący za oryginalny i niepowtarzalny wzór takiej bariery wykonany specjalnie dla nas. Nasze balustrady z Lublina również nie odstają od krajowych standardów. Czasy, w których poręcze szpeciły budynki minęły już bardzo dawno temu. Nowoczesna architektura wymusza na projektantach myślenia nieszablonowego i bardzo kreatywnego a wyniki ich pracy można nie tyle co oglądać a podziwiać w przypadku wielu nowoczesnych budowli a pomysły realizowane mogą przejść oczekiwanie niejednego właściciela takich rozwiązań.

Oglądając balustrady starego typu np. z lat 90 tych można by dojść do wniosku, iż taka balustrada nie może ładnie wyglądać i jest tylko koniecznością bezpieczeństwa przy schodzeniu bądź wchodzeniu po schodach. Przełomowy wiek XXI w architekturze pokazuje jednak jednoznacznie potencjał jaki widnieje nawet w najmniejszym elemencie architektonicznym a pomysły projektantów pozwalają wpaść niejednokrotnie w niemałe zdumienie widząc nowoczesne barierki.

aniam