Dlaczego aluminiowa naczepa jest lepsza?

Różnego rodzaju rudy miedzi wydobywane są z wnętrza ziemi, następnie ruda wydobytego surowca zostaje poddana odpowiedniej obróbce, dopiero wtedy metal uzyskuje wygląd i właściwości, jakie zna każdy z nas. Metal jest jednym z pierwszych surowców, zaraz po drewnie i glinie, który został wprowadzony do codziennego użytku przez człowieka.

Naczepa wykonana z aluminium

naczepy aluminioweWielu ludzi, źle interpretuje pewne informacje. Aluminium wykorzystane do produkcji dużych naczep, przewożących jednorazowo kilkadziesiąt ton. Większość ludzi zastanawia się, jak to jest możliwe, jak można poddawać tak dużym obciążeniom tak miękki metal. Faktycznie, czyste aluminium jest bardzo miękkim, łatwym do zniszczenia metalem. Jednak gdy dodamy do niego innych pierwiastków, to możemy uzyskać bardzo wytrzymałe tworzywo, zachowując lekkość aluminium. Właśnie dzięki temu naczepy aluminiowe mają prawo bytu. Ich największą zaletą jest o kilkadziesiąt procent niższa waga od naczep wykonanych ze stali. Awaryjność takich naczep stoi na tym samym poziomie co awaryjność przyczep wykonanych z innych surowców. Auto ciągnące, tak zwany ciągnik, posiada bardzo duży silnik, spalający duże ilości oleju napędowego, który przecież też swoje kosztuje. W przypadku, gdy obniżymy wagę całego zespołu pojazdów, jakim jest ciągnik i naczepa, możemy zaoszczędzić sporą sumę. Jeden kurs nie da nam zbyt dużych oszczędności, ale jeśli tych kursów w ciągu miesiąca jest kilkanaście, to zbiera się całkiem przyjemna suma.

Technika ciągle się rozwija i należy korzystać z nowinek. Pozwala nam to na ułatwienie sobie życia i zaoszczędzenie pieniędzy, które możemy zagospodarować w dużo lepszy, ciekawszy sposób. Obecnie większość firm transportowych korzysta z przyczep wykonanych z aluminium. Ciągle wzrastająca popularność świadczy o dobrej jakości.

Stanisław Strzępa