Dach płaski na blokach mieszklanych

 

W dużej mierzej jesteśmy przyzwyczajenie do różnego rodzaju pokryć dachowych. Niektórzy stawiają na klasykę, a inni próbują się jakoś wyróżnić i budują inne pokrycia dachowe. Wszystko też zależy od tego jaką konstrukcje ma dany budynek. Im prostsza konstrukcja budynku tym prostszy kształt dachu.

Rodzaje dachów na budynkach

dach płaskiW domkach jednorodzinnych zazwyczaj mamy skośne dachy. Są jakby dwuspadowe dachy lub mogą być więcej. Jak wspomniałam zależy to od konstrukcji budynku. U mnie na osiedlu na przykład większość domów ma proste dachy, rzadko który ma wymyślny kształt. W centrum miasta też są różnego rodzaju budynki z skośnymi dachami, ale są też z takimi prostymi dachami, to znaczy, że nie widać tego dachu, ponieważ jest on płaski. Taki dach płaski można spotkać najczęściej w blokach mieszkalnych. Tego typu dach na takich budynkach zapewnia maksymalne bezpieczeństwo. Przykład podczas zimy na pewno śnieg nie obsunie się na dół. Konserwacja takiego dachu też jest łatwa. W takich budynkach jest wyjście na dach i można normalnie po takim dachu chodzić tak jakby było się na przykład w pokoju. Kominiarze mają ułatwione wejście na taki dach i łatwiej i bezpieczniej jest im czyścić kominy, które są zlokalizowane na płaskich dachach. Budynki różnych firm często mają taką konstrukcję, że dach również jest płaski. Są przecież też restauracje, które mają swoją lokalizacje na dachu. Klienci mają wtedy świetny widok na miasto podczas kolacji czy obiady. koszt takiego dachu nie jest wysoki w porównaniu z tradycyjnym dachem. Budynki z płaskim dachem są zaliczane do nowoczesnych budynków. Takie budynki dobrze wyglądają wśród innych budynków z skośnymi dachami. Taki płaski dach może być wykonany na przykład z betonu lub innego trwałego materiału.

Na  budynkach można zobaczyć różnego rodzaju dachy. Jedne są skośne, inne płaskie, a inne mają jeszcze inny kształt. Płaskie dachy są bardzo praktyczne i bezpieczne. Na takim dachu łatwo można się poruszać i wykonywać wszelkiego rodzaju prace konserwacyjne. Takie dachy można zazwyczaj spotkać w blokach mieszkalnych i dużych biurowcach.

 

Grzegorz Arkaden