Czym są wałki PTFE?

W dwudziestym pierwszym wieku istnieje ogromna ilość różnorodnych przedmiotów i surowców, które są stale wykorzystywane w obróbce materiałowej. Wiele z nich to zaledwie podstawa do tego, aby stworzyć przedmiot znacznie bardziej skomplikowany. Niemniej jednak, dzięki nowoczesnym technologiom możliwym jest wykorzystywanie coraz to bardziej specjalistycznych i wysublimowanych surowców. Do takich surowców należy teflon – w czym się go wykorzystuje i gdzie możemy natknąć się na wałki teflonowe? 

Teflon jako wyjątkowy materiał

wałki ptfePrzede wszystkim, teflon to materiał, który nabrał na znaczeniu w ciągu ostatnich kilkunastu lat i to wręcz ogromnie. Wykorzystywany w przemyśle klasycznym, przemyśle ciężkim, jak i również przemyśle spożywczym. niemniej jednak, to nie jedyne zastosowania teflonu. Jest on również wykorzystywany w specjalistycznych dziedzinach, chociażby takich jak elektrotechnika, medycyna czy różnego rodzaju zawodu związane z wysokimi, bądź też niskimi temperaturami. W kontekście teflonu warto właśnie jest też wspomnieć o temperaturach, gdyż cechuje się on niezwykłym zakresem temperatury pracy. Wałki PTFE są w stanie pracować w zakresie od 260 stopni Celsjusza na plusie, do 200 stopni Celsjusza na minusie co jest prawie 460 stopniowym zakresem. Jest to niezwykła zaleta teflonu i między innymi jedna z wielu, dzięki którym zawdzięcza on swoją popularność. Warto również wspomnieć, że teflon sam w sobie nie absorbuje wody i cechuje się dobrymi właściwościami ślizgowymi i elektroizolacyjnymi. 

Jak więc widzimy, wałki PTFE to nic innego jak walcowate elementy teflonowe, które odnajdują swoje zastosowanie w naprawdę szerokim spektrum dziedzin fabrycznych oraz produkcyjnych. Ponadto, teflon często jest wykorzystywany w domu, a jednym najbardziej powszechnych miejsc jego wykorzystania jest rzecz jasna kuchnia oraz patelnie teflonowe. Widzimy więc, że teflon to niezwykły materiał, którego zastosowania są naprawdę spore. 

Mikołaj Grzegorczyk