Czym jest agregat chłodniczy?

Urządzenia chłodnicze są wykorzystywane każdego dnia zarówno w naszych domach jak i zakładach przemysłowych. W obecnych czasach ciężko wyobrazić sobie codzienne życie bez lodówki. Jednak niewielu z nas zastanawia się jak właściwie urządzenia tego typu działają oraz co różni te stosowane w kuchni od tych spotykanych w ogromnych zakładach przetwórczych.

Zastosowanie agregatu chłodniczego w przemyśle

agregaty chłodnicze przemysłowePodstawowym elementem, w który wyposażone są urządzenia chłodnicze jest agregat potocznie zwany sprężarką. Jego zadaniem jest generowanie oraz utrzymywanie odpowiedniej temperatury narzuconej przez człowieka. Jak łatwo się domyślić agregaty chłodnicze przemysłowe znacząco różnią się od tych stosowanych w kuchniach w naszych domach. Najważniejszą różnicą pomiędzy nimi jest moc, która zapewnia odpowiednią wydajność w zastosowanej komorze chłodniczej. Agregat, aby spełniał prawidłowo swoje funkcje musi być połączony z termostatem, który to z kolei odpowiedzialny jest za pomiar temperatury panującej wewnątrz komory chłodzącej. Agregat zatem nie pracuje na pełnych obrotach przez cały czas, ale kiedy temperatura osiąga wartość niezgodną z narzuconą przez pracownika. Termostat pełni więc rolę strażnika, który włącza sprężarkę, kiedy temperatura wewnątrz spada oraz wyłącza po osiągnięciu właściwego poziomu. Samo działanie agregatu jest bardzo zbliżone do innych urządzeń chłodniczych jak na przykład klimatyzacja. W przypadku agregatów przemysłowych możemy spotkać się z różnymi rodzajami, które różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim zasadą działania.

Możemy zatem wyróżnić kilka podstawowych agregatów przemysłowych takich jak absorpcyjne, agregat wody lodowej oraz skraplający. W przypadku trudnych warunków swoją rolę najlepiej odegra ten ostatni, którego cechuje bardzo wysoka wydajność.

Maciej Brzęczyszczykiewicz