Czy izolacje fundamentów są konieczne?

 

Każdy kto buduje dom powinien wiedzieć, że od fundamentów zależy stabilność całego budynku, dlatego warto przypilnować pracowników budowy, aby byli szczególnie dokładni na tym etapie budowy. Poza tym jeśli prawidłowo nie wykona się izolacji pionowej oraz poziomej fundamentów to w przyszłości skończy się to dla nas katastrofą.

Jak prawidłowo wykonać izolację fundamentów?

izolacje fundamentówBudując dom nigdy nie wolno nam zapomnieć o izolacji poziomej, którą układa się pomiędzy ławami a ścianami oraz między ścianami parteru a fundamentami. To właśnie ona zabezpiecza nasze mury przed groźnym podciąganiem kapilarnym. Poza tym przekładki z materiału izolacyjnego tworzą tak zwaną warstwę poślizgową. Dzięki temu ściana i fundamenty nie stanowią jednego elementu konstrukcyjnego. Gdyby nie izolacja mogłoby dojść do pęknięć a w rezultacie do osiadania budynku. Najpopularniejszym materiałem używanym w tego rodzaju izolacji jest papa termozgrzewalna lub układana na lepiku. Niektórzy decydują się zastąpić ją grubą folią z PCW o grubości dwóch milimetrów. Jeśli chodzi o izolację pionową to wiele osób pyta czy jest ona potrzebna skoro wykonaliśmy izolację poziomą. Odpowiedź jest tylko jedna, izolacja pionowa jest niezbędna tak samo jak izolacja pozioma, ponieważ w gruncie znajduje się pewna ilość wilgoci a czasem nawet wody. Gdybyśmy nie zabezpieczyli ścian fundamentowych to wchłonęłyby ją jak gąbka i dlatego właśnie zabezpiecza się je izolacją pionową od strony gruntu, ale często również od wewnątrz. Izolacje fundamentów są konieczne jeśli chcemy mieszkać w czystym domu.

W przypadku izolacji fundamentów ważne jest ich wykonanie, dlatego warto wynająć doświadczonych fachowców w tym zakresie. Nie warto również patrzeć na cenę, ponieważ nie zawsze świadczy ona o wysokiej jakości usługi jaką chcemy zlecić.

 

Stanisław Strzępa