Co trzeba wiedzieć o nanosrebrze?

Nowości technologiczne na rynku tekstylnym, medycznym,czy spożywczym, bardzo często korzystają z iście kosmicznych rozwiązań. Nanotechnologia coraz śmielej puka do naszych domostw. Cząsteczki wielkości jednego atomu, niewidzialne, ale często niezbędne.

Czym jest nanosrebro?

nanosrebroNanotechnologia to nazwa ogólna całego systemu technik pozwalających uzyskać rozmaite struktury w rozmiarach nanometrycznych. Czyli takich na poziomie jednego atomu lub pojedynczej cząsteczki. Naukowcy zajmujący się nanosrebrem, znaleźli niewiarygodnie dużą ilość zastosowań tego materiału. Z reguły jest ono stosowane do zwalczania wszelkiego rodzaju chorób oraz do przedłużania okresu trwałości produktów spożywczych. Nanosrebro jest zwane także srebrem koloidalnym, najczęściej występuje w postaci zawiesiny, która zawiera cząstki mniejsze od stu nanometrów.Dzięki swoim właściwościom, nanocząstki srebra są wykorzystywane do produkcji tworzyw woltaicznych, materiałów przewodzących oraz we wcześniej wspomnianych: medycynie i przemyśle tekstylnym. Nanosrebro niszczy ponad 650, różnego rodzaju szczepów bakterii, pleśni i grzybów. Cząstki nie mają działania niszczącego, ale pełnią niejako funkcję katalizatora, który polega na dezaktywacji enzymu, jaki wytwarzają wymienione czynniki chorobotwórcze. Powoduje to uszkodzenie ich zdolności do rozmnażania. Najnowszym hitem są dezodoranty zawierające w sobie mikro -cząsteczki srebra, które całkowicie likwidują przykry zapach potu.

Nowe technologie wychodzą nam naprzeciw w walce z zarazkami, chorobami, a także z zapachem naszego potu. Produkty zawierające w sobie nanosrebro, zyskują coraz większą popularność, bo ich cena wcale nie jest wyższa, a jakość zdecydowanie przewyższa produkty, w których ta technologia nie została zastosowana.

Zbigniew Kowal