Buty do amatorskiej turystyki górskiej

Jeżeli kochamy góry i uwielbiamy po nich wędrować, pierwszym elementem garderoby, w jaki powinniśmy się wyposażyć, są markowe buty do wypraw w góry. Jednak istnieje wiele modeli butów, które są przystosowane do innych rodzajów wędrówek. Jeżeli wybierzemy odpowiedni model, będziemy mogli cieszyć się długimi wyprawami, które nie przysporzą nam niechcianych kłopotów w postaci uciążliwych obtarć czy bólów.

Buty trekkingowe do wypraw górskich

ciepłe buty trekkingowe w góryButy w góry powinny przede wszystkim chronić nogę przed wychłodzenie, dlatego, że pogoda w górach potrafi zmienić się z minuty na minutę, a but musi być przygotowany na te zmiany. Dlatego ciepłe buty trekkingowe w góry odznaczają się niezwykle dobrą izolacją stopy, a także wodoodpornością, która zapewnia ciepło w bucie nawet podczas zimnych, jesiennych ulew. Buty górskie muszą być także dopasowane do rodzaju terenu, w których mają one być używane. Jeżeli chodzimy tylko i wyłącznie po piaszczystych i równinnych płaskowyżach, możemy wybrać obuwie, które nie zakrywają kostek. Gdy jednak naszą domeną są wędrówki po skalistych zboczach wysokich gór (na przykład Tatr), wtedy jedynym wyjściem jest zaopatrzenie się w wysokie obuwie, które najlepiej ochroni nogę w trudnych, górskich warunkach. Tego typu buty za kostkę są także specjalnie wzmacniane i tak zaprojektowane, aby w maksymalny sposób zminimalizować ryzyko zwichnięcia czy złamania nogi w kostce.

Buty do turystyki górskiej muszą być także wygodne. Dzięki odpowiedniemu poziomowi wygody, buty tego typu mogą być użytkowane przez wiele godzin. Producenci dbają także o to, aby but nie powodował odparzeń czy otarć, które mogą przerodzić się w bardziej poważne zapalenia. Jest to możliwe dzięki specjalistycznemu projektowaniu wnętrza buta trekkingowego.

Damian Pałownik