Automat elektroenergetyczny do zabezpieczeń

 

Zwarcia, przepięcia, nagłe skoki napięcia – te i inne drobne usterki związane z elektrycznym zasilaniem są w dzisiejszych czasach standardem. Z jakiego powodu? Przede wszystkim są spowodowane szeroki wykorzystaniem urządzeń elektronicznych, a w szczególności tych z kiepskiej jakości izolacją kabli czy niedopasowaniem mocy zasilacza do urządzenia. 

Skuteczna automatyka zabezpieczeniowa

elektroenergetyczna automatyka zabezpieczeniowaKto choć raz w życiu nie miał sytuacji, w której to – kolokwialnie mówiąc – trzasnął korek? Z pewnością każdy przeżył coś podobnego. Co by się stało, gdyby nie istniały tego rodzaju korki? Z dużym prawdopodobieństwem zupełnemu zniszczeniu uległaby cała instalacja elektryczna. W następnej kolejności należałoby ją naprawić – całą – a to naprawdę spory dodatek. Właśnie w tym celu produkowana jest między innymi elektroenergetyczna automatyka zabezpieczeniowa, która w założeniu ma zapobiec nagłym skokom napięcia, zwarciom oraz ogólnym awariom. Warto przecież pamiętać, że w najgorszych przypadkach zwarcie prowadzi do powstawania iskier, a te z kolei mogą wywołać pożar. Co istotne urządzenia na ogół działają w fazie spoczynku, dopóki dopóty nic się nie dzieje. Jeśli specjalny czujnik zamontowany w ich wnętrzu wykryje jakiekolwiek zakłcenia – automatyk zaczyna funkcjonować. W wielu przypadkach doprowadzają także do wyłączenia innych urządzeń specjalnie po to, by udaremnić powstaniu groźnej w skutkach awarii.

Dzięki nowoczesnym technologiom, a tym samym automatyce, codzienne funkcjonowanie ludzi jest zdecydowanie bardziej bezpieczne. Zapewnia to również urządzenie zabezpieczeniowe, które odcina dopływ prądu, jeśli tylko wykryje poprzez zainstalowane w nie czujniki jakieś problemy z przepięciem czy też zwarciem. Umożliwiają one udaremnieniu uszkodzenia całej instalacji elektrycznej, a czasem nawet i powstania pożaru.

 

aniam